اشتباه مرگ بار در عملیات حقوق و دستمزد

[av_one_full first min_height=” vertical_alignment=’av-align-top’ space=” row_boxshadow_color=” row_boxshadow_width=’10’ margin=’0px’ margin_sync=’true’ mobile_breaking=” border=” border_color=” radius=’0px’ radius_sync=’true’ padding=’20px,0px,80px,0px’ column_boxshadow_color=” column_boxshadow_width=’10’ background=’bg_color’ background_color=” background_gradient_color1=” background_gradient_color2=” background_gradient_direction=’vertical’ src=” attachment=” attachment_size=” background_position=’top left’ background_repeat=’no-repeat’ highlight_size=’1.1′ animation=” link=” linktarget=” link_hover=” title_attr=” alt_attr=” mobile_display=” id=” custom_class=” aria_label=” av_uid=’av-kfxuz93d’]
[av_textblock size=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” font_color=” color=” id=” custom_class=” av_uid=’av-kfxuwgiv’ admin_preview_bg=”]

در این مقاله به یررسی اشتباه مرگ بار در عملیات حقوق و دستمزد می پردازیم

[/av_textblock]
[/av_one_full]

[av_one_full first min_height=” vertical_alignment=” space=” row_boxshadow=” row_boxshadow_color=” row_boxshadow_width=’10’ custom_margin=” margin=’0px’ mobile_breaking=” border=” border_color=” radius=’0px’ padding=’0px’ column_boxshadow=” column_boxshadow_color=” column_boxshadow_width=’10’ background=’bg_color’ background_color=” background_gradient_color1=” background_gradient_color2=” background_gradient_direction=’vertical’ src=” background_position=’top left’ background_repeat=’no-repeat’ highlight=” highlight_size=” animation=” link=” linktarget=” link_hover=” title_attr=” alt_attr=” mobile_display=” id=” custom_class=” aria_label=” av_uid=’av-2rzizg’]

[av_textblock size=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” font_color=” color=” id=” custom_class=” av_uid=’av-kfxuw765′ admin_preview_bg=”]

در انجام عملیات حسابداری دستمزد، اشتباه مرگبار نکنیم:

در طی آموزش حسابداری طیف گسترده‌ای از وظایفی که بخش حسابداری حقوق و دستمزد را پوشش می‌دهد و یک بخش مهم در هر کسب و کار موفق است. نکات ریز و چند لایه ای و نیز مقررات مختلف بیمه ای و مالیاتی و قانون کار که در محاسبات دستمزد وجود دارد، نشانگر اهمیت این بخش از فعالیت های امور مالی است به نحوی که امروزه و با جدی تر شدن هرچه بیشتر اجرای قوانین و وضع جرائم سنگین بیمه ای و مالیاتی،  کسب و کارهای کوچک و متوسط را نیز مجاب به استفاده از مکانیزم قابل اطمینانی برای انجام این محاسبات کرده است. چرا که اشتباه یا عدم توجهی کوچک در این زمینه، هزینه های هنگفتی را برای بنگاه اقتصادی به بار خواهد آورد.

در این مقاله برخی نکات مهم در محاسبات دستمزد و قوانین و مقررات مربوطه آموزش داده شده است.

 • موارد معاف از مالیات و بیمه در حقوق و دستمزد چیست؟

الف) معافیت های مالیاتی:

ابتدا باید بدانیم از کدام اقلام حقوق مالیات کسر می شود؟ اقلامی از حقوق که مشمول مالیات بر درآمد حقوق می شوند نیز در ماده ۸۳ قانون مالیات های مستقیم به ترتیب زیر هستند:

 • در آمد نقدی مزد یا مقرری یا حقوق اصلی و مزایای مربوط به شغل اعم از مستمر و غیر مستمر قبل از وضع کسور و پس از وضع کسور معافیت ها مقرر در این قانون.
 • درآمد غیر نقدی مسکن ، اتومبیل و سایر مزایا.

[/av_textblock]

[av_textblock size=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” font_color=” color=” id=” custom_class=” av_uid=’av-kfxuw765′ admin_preview_bg=”]
۱- اما معافیت های مالیاتی حقوق بر اساس ماده ۹۱ قانون مالیات های مستقیم به شرح زیر است:

 1. سنوات پایان خدمت
 2. خسارت اخراج و بازخرید خدمت
 3. حق سنوات
 4. حقوق ایام مرخصی استفاده نشده
 5. هزینه سفر و فوق العاده مسافرت مربوط به شغل
 6. مسکن واگذاری در محل کارگاه یا کارخانه و خانه های ارزان قیمت سازمانی محل کارخانه یا خارج از آن
 7. مبالغ حاصل از بیمه جبران خسارت بدنی ومعالجه و امثال آن.
 8. عیدی و پاداش پایان سال تا سقف یک دوازدهم معافیت مالیاتی سالانه
 9. منازل سازمانی در اختیار ماموران کشوری
 10. مبالغ پرداختی از جانب کارفرما برای معالجه کارکنان یا افراد تحت تکلف آنان که به پزشک یا بیمارستان پرداخت می شود و باید اسناد و مدارک آن ارائه شود.
 11. مزایای غیرنقدی پرداختی به کارکنان تا سقف دو دوازدهم معافیت مالیاتی سالانه مبلغ معادل اقلام

 

ب) معافیت های بیمه:

بر اساس قانون، برخی از اقلام حقوق از شمول محاسبه بیمه معاف هستند. مزایایی که مشمول کسر حق بیمه نیست به شرح زیر است :

 1. بازخرید ایام مرخصی
 2. هزینه عائلمه مندی
 3. هزینه سفر و فوق العاده مأموریت
 4. عیدیو پاداش پایان سال
 5. مابه التفاوت کمک هزینه مسکن و خواربار در ایام بیماری
 6. حق شیر
 7. پاداش نهضت سواد آموزی
 8. حق التضمین یا کسر صندوق
 9. خسارت اخراج و مزایای پایان کار
 10. پاداش افزایش تولید

[/av_textblock]

[av_textblock size=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” font_color=” color=” id=” custom_class=” av_uid=’av-kfxuw765′ admin_preview_bg=”]

۲- روش محاسبه برخی از مزایا:

برخی از روشهای محاسباتی پرکاربرد در حقوق و دستزد در زیر آورده شده است:

 • اضافه کاری = ساعات اضافه کاری * ۱۴۰% * ۲۲۰ ساعت / حقوق پایه
 • ماده ۵۸ – برای هر ساعت کار درشب تنها به کارگران غیر‌نوبتی ۳۵% اضافه بر‌مزد ساعت کار عادی تعلق می‌گیرد. ( کارهای نوبت کاری)
 • ماده ۵۹ – در شرایط عادی ارجاع کار اضافی به کارگر با شرایط ذیل مجاز است : (ساعات شب کاری از ۲۲ تا ۶ بامداد می باشد)
  • الف – موافقت کارگر
  • ب – پرداخت ۴۰% اضافه بر‌مزد هر ساعت کار عادی.
 • نحوه محاسبه تعطیل‌کاری = ساعات تعطیل کاری * ۱۴۰% * ۲۲۰ ساعت / حقوق پایه
 • ماده ۶۲ – روز جمعه، روز تعطیل هفتگى کارگران با استفاده از مزد مى‌باشد.
 • کارگرانى که به هر عنوان روزهاى جمعه کار مى‌کنند، در مقابل عدم استفاده از تعطیل روز جمعه ۴۰% اضافه بر مزد دریافت خواهند کرد.
 • شب کاری = ساعات شب کاری * ۱۳۵% * ۲۲۰ ساعت / حقوق پایه
  • کار نوبت کاری که بین صبح و عصر قرار میگیرد : حقوق = ساعات نوبت کاری * ۱۱۰% * ۲۲۰ ساعت / حقوق پایه
  • کار نوبت کاری که بین صبح و عصر و شب قرار گیرد : حقوق = ساعات نوبت کاری * ۱۱۵% * ۲۲۰ ساعت / حقوق پایه
  • کار نوبت کاری که صبح و شب یا عصر و شب قرار گیرد : حقوق = ساعات نوبت کاری * ۱۲۲٫۵% * ۲۲۰ ساعت / حقوق پایه
 • در رابطه با محاسبه ‌ی مزایای پایان خدمت و عیدی : سنوات = تعداد روزهای کارکرد * ۳۶۵ روز / حقوق پایه
 • ماده ۲۴ – کارفرما مکلف است به کارگری که مطابق قرارداد، یکسال یا بیشتر، براساس آخرین حقوق مبلغی معادل یکماه حقوق به عنوان مزایای پایان کار پرداخت نماید.
 • عیدی = دو‌برابر حقوق پایه مشروط به اینکه از سه‌برابر حداقل حقوق همان سال بیشتر نباشد.
 • اگر بیشتر نبود = دو برابر پایه حقوق اگر بیشتر بود = روزهای کارکرد * ۳۶۵ / ۳ * حداقل پایه حقوق
 • معافیت دوهفتم مالیات حق بیمه حقوق

یکی از معافیت های قانونی مالیات حقوق است که در بند  ۲ بخشنامه ۲۱۱/۴۳۸۵/۱۹۴۱۸ مورخه ۱۳۸۳/۱۱/۰۷ ذکر شده است. طبق بخشنامه فوق، درآمد مالیات بر حقوق به میزان دو هفتم بیمه سهم کارگر از پرداخت مالیات معاف است. کارفرمایان باید معافیت دو هفتم حق بیمه سهم کارکنان خود را محاسبه و به همراه سایر موارد معاف از حقوق و مزایا شخص (معافیت سالیانه حقوق ، حق سنوات، حقوق ایام مرخصی استفاده نشده، هزینه سفر و فوق العاده مسافرت مربوط به شغل ….) کسر نمایند تا حقوق و مزایای مشمول مالیات شخص بدست آید.متن کامل بند ۲ بخشنامه ذکر شده به شرح زیر است:

کارفرمایان بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی می توانند صرفا با کسر دو هفتم از سهم حق بیمه پرداختی حقوق بگیران بیمه شده و کارفرمایان بیمه شده و کارفرمایان بیمه شدگان سازمان خدمات درمانی و سایر موسسات بیمه گر ایرانی نیز می توانند با کسر کل سهم حق بیمه پرداختی حقوق بگیران بیمه شده خود از درآمد حقوق آنان و با قید میزان آن در فهرست های حقوق تسلیمی به اداره اموز مالیاتی ذیربط، مالیات متعلق را محاسبه نمایند.

۳- نحوه محاسبه معافیت دو هفتم مالیات حق بیمه حقوق

حالا که با مفهوم معافیت دو هفتم مالیات آشنا شدیم قصد داریم با یک مثال آن را بیشتر توضیح دهیم.فرض کنید حقوق و مزایای مشمول بیمه شخصی ۴۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال می باشد.حال باید مبلغ ۲۳درصد حق بیمه سهم کارفرما و  ۷درصد حق بیمه سهم کارگر محاسبه گردد که به شرح زیر می باشد:

۴۰٫۰۰۰٫۰۰۰ * ۷درصد=۲٫۸۰۰٫۰۰۰ ریال

حال مبلغ بیمه سهم کارگر باید در دو هفتم ضرب شود تا مبلغ معافیت دو هفتم مالیات حقوق بدست آید:

۲٫۸۰۰٫۰۰۰*۲/۷ =۸۰۰٫۰۰۰ ریال

بعد از بدست آوردن مبلغ معافیت دو هفتم حق بیمه،حقوق و مزایای مشمول مالیات با توجه به مبلغ معافیت حقوق اعلامی از سوی سازمان امور مالیاتی که در سال ۱۳۹۷ مبلغ ۲۳٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال می باشد به شرح زیر محاسبه می شود:

۴۰٫۰۰۰٫۰۰۰-۲۳٫۰۰۰٫۰۰۰-۸۰۰٫۰۰۰ =۱۶٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال

۱۶٫۲۰۰٫۰۰۰*۱۰درصد =۱٫۶۲۰٫۰۰۰ ریال

با توجه به در نظر گرفتن معافیت دو هفتم مالیات حق بیمه،محاسبات حقوق و مالیات متعلقه را انجام دادیم.این مبحث یکی از سوالات همیشگی مصاحبه های استخدامی حسابداری است و شما می توانید این آموزش را نزد خود نگهداری کرده و مطالعه نمایید.

 

* چند نکته مهم در رابطه با معافیت دو هفتم مالیات حق بیمه حقوق :

 1. محاسبه معافیت دو هفتم حق بیمه،فقط بابت بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی است.
 2. بیمه شدگان خدمات درمانی و سایر موسسات بیمه گر ایرانی به میزان کل بیمه سهم خود می توانند از معافیت استفاده کنند.
 3. شرط استفاده از این معافیت،ذکر آن در لیست مالیات حقوق ارسالی می باشد.

استفاده از نرم افزار برای انجام محاسبات دستمزد و ارائه گزارشات و فایل ها به مراکز قانونی اعم از سازمان امور مالیاتی و سازمان تامین اجتماعی، علاوه بر اینکه از بروز اشتباهات ناخواسته جلوگیری می نماید، استفاده از وقت را نیز برای حسابدار مفیدتر نموده و از محاسبات چندباره به صورت ماهانه باز می دارد.

 

برای مشاهده امکانات نرم افزار دستمزد یاس سیستم کلیک نمایید…

مقاله: اشتباه مرگ بار در عملیات حقوق و دستمزد

مقاله: اشتباه مرگ بار در عملیات حقوق و دستمزد

[/av_textblock]

[/av_one_full]