افزایش ۱۴.۵درصدی حداقل حقوق ۹۶

حداقل دستمزد کارگران برای سال ۹۶با افزایش ۱۴.۵درصدی به رقم ۹۳۰هزار تومان رسید اما برای سایر سطوح افزایش ۱۲درصدی به‌علاوه روزانه ۶۷۶۸ ریال مورد تصویب شورای عالی کار قرار گرفت.

پس از ۱۳ ساعت مذاکره بالاخره اعضای شورای عالی کار با افزایش ۱۴٫۵درصدی دستمزد برای حداقل بگیران و  ۱۲ درصد برای سایر سطوح موافقت کردند.

به گزارش تسنیم، در نشست شب گذشته شورای عالی کار علی ربیعی، وزیر تعاون‌، کار و رفاه اجتماعی، معاونان وزرای اقتصاد و صنعت به‌همراه تشکل‌های کارگری و کارفرمایی حضور داشتند.

در راستای مصوبه شورای‌عالی کار، سایر سطوح مزدی از ابتدای سال ۹۶ به‌میزان ۱۲ درصد آخرین مزد (ثابت یا مبنا موضوع ماده ۳۶ قانون کار) سال ۹۵ به‌اضافه روزانه ۶۷۶۸ ریال (شش‌هزار و هفتصد و شصت و هشت ریال) افزایش می‌یابد.

با اعمال افزایش این بند مزد شغل کارگران مشمول طرح‌های طبقه‌بندی مشاغل مصوب وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و نیز مزد ثابت سایر کارگران نباید از مبلغ روزانه ۳۰۹۹۷۷ ریال (سیصد و نه هزار و نهصد و هفتاد و هفت ریال) بند ۱ کمتر باشد.

بن خواربار ثابت ماند

نرخ پایه سنوات در سال ۹۶ در مورد کارگران دارای قرارداد دائم و موقت مشمول قانون کار که دارای یک سال سابقه کار هستند و یا یک سال از دریافت آخرین پایه سنوات آنان در همان کارگاه گذشته باشد اعم از اینکه حق سنوات یا پاداش پایان کار خود را تسویه حساب کرده باشد یا خیر روزانه ۱۷۰۰۰ ریال (هفده هزار یال) تعیین می‌گردد.

تبصره: نرخ پایه سنوات کارگران مشمول طرح‌های طبقه مشاغل برای گروه یک مبلغ مذکور و سقف آن در گروه  ۲۰ به‌میزان ۲۲۶۰۰ ریال همانند سال گذشته خواهد بود و برای سایر گروه‌ها بر اساس جدول اعلامی اداره کل روابط کار و جبران خدمت اقدام خواهد شد.
به کارگران فصلی به‌نسبت مدت کارکردشان در سال ۹۵ میزان مقرر در این بند (یا تبصره ۱۱  آن حسب مورد) اقدام خواهد شد.

مبلغ کمک‌هزینه اقلام مصرفی خانوار به‌عنوان مزایای رفاهی و انگیزه‌ای موضوع تبصره ۳ ماده ۳۶۶ قانون کار ماهیانه ۱۱۰ هزار تومان از سوی کارفرمایان پرداخت می‌شود.

میزان بن خواربار و حق مسکن مانند سال گذشته بدون تغییر باقی ماند.

به گزارش تسنیم، حداقل دریافتی کارگران در سال اینده یک میلیون و ۱۳۰ هزار تومانمی شود که این رقم برای کارگرانی که یک فرزند دارند، یک میلیون و ۲۲۳ هزار تومان و برای کارگرانی که دو فرزند دارند، یک میلیون و ۳۱۷ هزار تومان می شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *