با همان کار روزمره، حرفه ای و توانمند عمل کنیم!

[av_one_full first min_height=” vertical_alignment=’av-align-top’ space=” row_boxshadow_color=” row_boxshadow_width=’10’ margin=’0px’ margin_sync=’true’ mobile_breaking=” border=” border_color=” radius=’0px’ radius_sync=’true’ padding=’0px,0px,80px,0px’ column_boxshadow_color=” column_boxshadow_width=’10’ background=’bg_color’ background_color=” background_gradient_color1=” background_gradient_color2=” background_gradient_direction=’vertical’ src=” attachment=” attachment_size=” background_position=’top left’ background_repeat=’no-repeat’ highlight_size=’1.1′ animation=” link=” linktarget=” link_hover=” title_attr=” alt_attr=” mobile_display=” id=” custom_class=” aria_label=” av_uid=’av-kfvd2iob’]
[av_textblock size=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” font_color=” color=” id=” custom_class=” av_uid=’av-kfvci29p’ admin_preview_bg=”]

چگونه با همان کار روزمره، حرفه ای و توانمند عمل کنیم!؟

در این مقاله بررسی می کنیم که چطور با همان کار روزمره ، حرفه ای و توانمند باشیم

[/av_textblock]
[/av_one_full]

[av_textblock size=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” font_color=” color=” id=” custom_class=” av_uid=’av-kfvcs0iv’ admin_preview_bg=”]
یک قائده عمومی این است که اگر کسی اطلاعات دقیق تر و منظم تری ارائه دهد، از نظر دیگران به عنوان فرد حرفه ای تری شناخته می شود. حوزه حسابداری هم از این قائده مستثنی نیست. روش ساده و تاثیر گذار، دسته بندی مناسب اطلاعات و اسناد است. چگونه؟

یکی از روشهای مناسب برای دسته بندی اطلاعات، تخصیص آنها به یک کار مشخص است. این کار به صورت متداول پروژه نامیده می شود.

پروژه چیست؟

وقتی صحبت از پروژه به میان می آید، معمولا در ذهن ما عملیات راه سازی، ساخت خانه یا سد شکل می گیرد. در صورتیکه پروژه در صنعت کاربرد ویژه ای دارد و با استفاده از پروژه، سطح دقیق تری از اطلاعات در اختیار ما قرار گرفته و ثبتهای منظم تر و دقیق تری را انجام دهیم.

پروژه کاری است که ابتدا و انتهای مشخصی دارد مثل یک سفارش تولید، قرارداد فروش یا خرید، یک پروژه ساختمانی یا راه سازی و یا حتی یک برنامه آموزشی. در حقیقت، پروژه چیزی است که در یک سازمان یک کد و یا یک نام می گیرد و همه آن کار را با آن کد یا نام تشخیص داده و صدا می کنند.

سه عامل مهم شناسایی حد و مرز هر پروژه، زمان، میزان درآمد یا دریافتی و میزان هزینه پروژه است. اما شرکتها معمولا در ارتباط با پروژه تنها چیزی که می توانند به خوبی گزارش دهند، زمان است و در دو مورد دیگر در گزارش گیری از سیستم مالی دچار مشکل می شوند. چرا؟

چون پروژه در اصل به عنوان یک سرفصل حساب نیست، بلکه پروژه یک شخصیت مستقل است. پروژه، می تواند تفضیلی های مختلفی داشته و یا در مراکز هزینه مختلفی در جریان باشد و باید بتوان از اطلاعات پروژه در هر سیستمی فقط با وارد نمودن نام یا کد پروژه یا کار مشخص، گزارش گرفت.
[/av_textblock]

[av_image src=’https://yassystem.com/wp-content/uploads/2019/11/با-همان-کار-روزمره،-حرفه-ای-و-توانمند-عمل-کنیم-۱-۳۰۰x164.jpg’ attachment=’14774′ attachment_size=’medium’ copyright=” caption=” styling=’no-styling’ align=’center’ font_size=” overlay_opacity=’0.4′ overlay_color=’#000000′ overlay_text_color=’#ffffff’ animation=’no-animation’ hover=” appearance=” link=” target=” id=” custom_class=” av_element_hidden_in_editor=’0′ av_uid=’av-kfvctip6′ admin_preview_bg=”][/av_image]

[av_textblock size=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” font_color=” color=” id=” custom_class=” av_uid=’av-kfvchvz4′ admin_preview_bg=”]
بگذارید مثالی بزنیم:

از پروژه ای ساختمانی و فیزیکی که بگذریم (چون نقش پروژه در این موارد کاملا مشخص است)، یک سفارش کار یا قرارداد فروش هم یک پروژه است. به عنوان مثال، ما قراردادی را می بندیم و تعهد می کنیم در طول سال تعداد مشخصی از محصول را به مشتری تحویل دهیم. مشخص است که این محصول در طول سال تولید شده و مرحله به مرحله به مشتری تحویل می گردد.

l انبار: مثلا برای یک پروژه کالاهایی خریداری شده و کالاهایی نیز برای مصرف یا تولید آن پروژه ارسال می شود. در این حالت باید بتوان رسید یا حواله کالا را بر روی پروژه مورد نظر ثبت و از سیستم انبار گزارش خرید و یا تحویل کالا به مرکز هزینه را بر روی آن پروژه دریافت کرد. ما در حالت عادی، حواله ای را برای یک مرکز هزینه جهت ارسال کالاهایی مشخص ثبت می کنیم. اما وقتی بتوانیم مصرف مواد و کالا را به پروژه ای خاص تخصیص دهیم، حواله کالا را به مرکز هزینه مشخص و بر روی یک قرارداد و یا پروژه خاص صادر می کنیم. در این حال می توانیم مجموع مصرف مواد بر روی آن پروژه یا قرارداد را در گزارش بگیریم و همین اتفاق در مورد خریدها نیز خواهد افتاد.

l خزانه داری: پروژه حتما دریافتی و پرداختی هایی بابت فاکتورهای فروش و خرید خواهد داشت و در این حالت در سیستم خزانه داری باید بتوان دریافتی ها و پرداختی ها را بر روی آن پروژه ثبت نموده و با جزئیات گزارش گرفت.

l تنخواه: پروژه می تواند تنخواه خاص خودش را داشته باشد، لذا باید بتوانیم هزینه های جاری آن پروژه را به صورت مستقل ثبت و مدیریت کنیم در حالی که بقیه شرکت و بنگاه اقتصادی، باید بتواند تنخواه عمومی خودش را نگهداری کند.

l فروش: در سیستم فروش نیز باید بتوانیم فاکتور یا احیانا برگشتی را بر روی آن پروژه صادر کنیم و گزارش از جزئیات کالاهای فاکتور شده و خالص تعهدات انجام شده را از این سیستم بگیریم. همزمان، مجموعه هم باید بتواند کارِ صدور فاکتورهای عمومی (خارج از پروژه یا یک قرارداد فروش) را ادامه دهد.

l حسابداری: و در نهایت در سیستم حسابداری علاوه بر امکان صدرو اسناد عمومی، با توجه به اینکه سندها با تخصیص پروژه از سایر سیستمها به صورت اتوماتیک به سیستم مالی منتقل می گردد، باید بتوان دفتر یا تراز یا گردش حساب یک پروژه را به صورت مستقل دریافت نمود.

قیمت تمام شده پروژه:

وقتی ما موفق به انجام این کار شدیم، آنوقت می توانیم قیمت تمام شده پروژه را هم به راحتی در اختیار داشته باشیم. یعنی ما کار روزمره مان را انجام می دهیم اما قیمت تمام شده پروژه، در سطح بسیار قابل قبولی به موازات در حال محاسبه است. چرا؟

چون هزینه ها، مصرف مواد و دستمزدها را بر روی پروژه ثبت و مشخص کرده ایم. بنابراین ما سه المان اساسی برای محاسبه بهای تمام شده پروژه را در اختیار داریم.

این کار نه تنها یک حسابدار را در دیدگاه مدیرعامل و مدیران مجموعه دقیق و حرفه ای نشان می دهد، بلکه اطلاعات مناسب و ارزشمندی را در اختیار شرکت قرار می دهد و قدرت تصمیم گیری را برای بنگاه اقتصادی بالاتر می برد. ضمنا وقتی اطلاعات برای ممیز یا حسابرس ارائه می گردد، به دلیل نظم و دقت در کار، این اعتماد و اطمینان را در نماینده امور مالیاتی ایجاد می کند که اطلاعات این بنگاه اقتصادی دقیق و منظم است و جایی برای رد هزینه و یا تشکیک در حسابها نمی ماند.

به نکته مهم دقت کردید؟!

سیستم مالی، سیستم مالی است و قرار نیست یک نرم افزار حسابداری گزارش دفتر ندهد و یا در ارائه گردش حساب عاجز باشد و قرار نیست یک حسابدار نتواند کالاها و هزینه های یک پروژه را با ماشین حساب جمع کند!!

نکته و تفاوت در نگرش ما به همان کار عادی و روزمره ای است که حسابدار انجام می دهد! اسناد مالی، در ساده ترین سیستمهای حسابداری هم ثبت و گزارش گیری است، اما وقتی همین اسناد قابلیت ثبت در سطح پروژه را داشته باشد، آنوقت امکان دریافت گزارشات در سطح پروژه هم خواهیم بود.

رمز موفقیت این است که اطلاعات را در مبدا دسته بندی و منظم می شود، به جای اینکه پس از ثبت دسته ای و فله ای اطلاعات، اقدام به جداسازی آن نموده و با زحمت، اطلاعات غیر دقیقی را به دست آوریم.

یادمان باشد اطلاعات دقیق و صحیح و جداسازی شده در مبدا، اعتماد به نفس ما را در برخورد با مجموعه های گزارش گیر، اعم از مدیران بالا دستی و یا سازمانهای بیرونی به مراتب افزایش می دهدو می تواند نقش بسیار موثری در نشان دادن عملکرد حرفه ای ما و در نهایت ارتقاء شغلی ما داشته باشد.


[/av_textblock]