حساب جاری شرکا یا حساب واسط (خطری در کمین)!

افراد مختلف از حساب جاری شرکا تعاریف و کاربردهای مختلفی را بیان می کنند . برخی بعنوان حساب واسط ، برخی به عنوان کتمانی برای عدم استدلال و تحلیل درست رویدادها و برخی از آن بعنوان توجیهی جهت ورود و خروج منابعی که نمی توانند ردیابی نمایند،  استفاده می کنند. در برخی از شرکتها اگر از حساب جاری شرکا گزارشی بگیریم ، شاهدیم که این شریک تجاری، با زبان بی زبانی سر به فغان گذاشته و از تورم و انباشت درحال انفجار است.

 

حساب جاری شرکا

یاس سیستم:حساب جاری شرکا

 

حساب جاری شرکا چیست؟

به حسابی در حسابداری اطلاق می گردد که تنها برای دریافت و پرداخت های شرکا و سهامداران شرکت مورد استفاده قرار می گیرد. این حساب ، تبادل مالی بین شرکت و شرکا را به نمایش گذاشته و در سمت چپ ترازنامه در قسمت بدهی های جاری بنمایش گذاشته می شود.

بارها شاهدیم که هزینه، واریز ها و یا برداشتهای نامشخص مستقیما با جاری شرکا بسته شده و گردشی خطا را در این حساب ایجاد می نماید. دربسیاری موارد مبالغ بسیار بالایی برای این حساب نمایش داده شده که گاها با سایر اقلام مندرج در ترازنامه هم خوانی ندارد . بنابراین  آن  را بعنوان درآمد و فروشهای کتمان شده تلقی کرده و مشمول مالیات می گردد.

حساب جاری شرکا دارای ماهیتی دوگانه بوده و بنابراین می تواند هم در زیرشاخه سرفصل سایر حسابهای دریافتنی و هم سایر حساب های پرداختنی قرار گیرد.

باتوجه به اینکه این حساب ، حسابی است که هم در حسابداری شرکتی و هم در حسابداری فروشگاهی از نظر مقاصد مالیاتی ، کشش بسیاری را برای حسابرسان مالیاتی و ممیزان ، ایجاد می نماید. بنابراین ، بسیار مهم است که بپذیریم، این حساب کمکی تنها می بایست برای نمایش تبادل مالی شرکا و شرکت  بکارگرفته شود.

 

حساب جاری شرکا

شما در حال مطالعه حساب جاری شرکا در یاس سیستم هستید

 

بستانکاری حساب جاری شرکا

افزایش در بستانکاری حساب جاری شرکا صرفا براساس معاملات نقدی وواریز وجه ایجاد می شود. درصورتیکه عکس کاهش قبلی نباشد، به نوعی تامین مالی تلقی شده و در فعالیتهای تامین مالی طبقه بندی می شود.

کاهش در بستانکاری جاری شرکا، در صورتی که عکس یک افزایش قبلی نباشد ، به دو بعد منجر می شود. اگر بدهکاری این حساب بابت پرداخت سود باشد، آن بخش از مبلغ بدهکار باید دربخش بازده سرمایه گذاریها و سود پرداختی بابت تامین مالی منظورگردد.

اگر بدهکارشدن عکس بستانکاری نباشد، این توع فعالیت بعنوان اعطای وام به حساب جاری شرکا تلقی شده ، اما از آنجا که بازدهی ندارد، نمیتوان آن را در فعالیتهای سرمایه گذاری طبقه بندی کرد.این فعالیت از دسته فعالیتهایی محسوب می شود که  در طبقات پایینی صورت جریان وجوه نقد جایگاهی نداشته و باید در بخش فعالیتهای عملیاتی طبقه بندی گردد.

 

تورم در حساب جاری شرکا بیانگر چیست؟

افزایش تورم دراین حساب بیانگر این است که شرکت مورد نظر در طول دوره های مختلف در صورت کمبود نقدینگی به شارژ توسط سهامداران نیازمند است .

براساس تبصره (8) استاندارد حسابداری شماره 12، “افشای اطلاعات اشخاص وابسته” ، مبلغ معاملات و مبلغ پرداختنی به اشخاص وابسته و مبالغ دریافتنی ازآنها به تفکیک طبقات می بایست مشخص گردد.

براساس این استاندارد تشخیص مانده حسابهای فی مابین واحد تجاری و اشخاص وابسته آن می بایست کاملا مشخص بوده و درصورتهای مالی کلیه واحدهای تجاری از جمله صورتهای مالی جداگانه واحد تجاری اصلی، شریک خاص یا سرمایه گذار ، افشا گردد.

براساس بند (20) این استاندارد، افشای مبالغ پرداختنی به اشخاص وابسته و مبالغ دریافتنی از آنان بر حسب طبقات مشخص شده ، می بایست در صورتهای مالی اساسی (استاندارد شماره1)، صورت پذیرد.

این مهم، ما را به استفاده از کدینگ با سطوح بیشتر سوق می دهد . چرا که هرچه حسابها دقیق تر و جزئی تر نشان داده شوند ، گزارشات شفاف تر شده و احتمال ظن کتمان کمتر می گردد. استفاده از نرم افزارهایی با سطوح کدینگ بالا (بعنوان مثال 6 سطحی)، با سطوح شناوری که بتوان آنها را به سرفصل های مختلف براحتی ربط داده و در اسناد استفاده نمود. که ترکیب این نرم افزار ها با نرم افزار واسط سامانه مودیان می تواند دقت و صحت فعالیت های حسابداری را بهبود بخشد و حسابداران را در صدور اسناد بیشتر هدایت نموده و احتمال بروز خطا را کاهش می دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان نرم افزار حسابداری و سامانه مودیان

همین حالا با دریافت مشاوره حرفه‌ای و رایگان حال کسب و کارتون رو خوب کنید!