• تماس با ما
۰۲۱-۲۵۹۲۴
یاس سیستم خانه » اخبار » دنیا به چه سمتی است؟ کسب و کارهای کوچک و چابک و یا غول های اقتصادی بزرگ؟

دنیا به چه سمتی است؟ کسب و کارهای کوچک و چابک و یا غول های اقتصادی بزرگ؟

سوال مهم این است که آیا باز هم قرار است غول هایی مانند جنرال الکتریک و آی بی ام و … در کلاس جهانی و ایران خودرو و فولاد مبارکه و … در کلاس ایرانی ایجاد شوند یا نه.

برای پاسخ این سوال باید شرایط و جهت حرکت دنیا را بررسی کنیم. در شرایط کنونی در دنیا، چیزی که مسلم و قطعی است و بارها و بارها آن را شنیده ایم، حس کرده ایم و با آن زندگی کرده ایم، سرعت تغییر در ابزار و محیط اطرافمان است.

هم ابزارها و امکانات در حال تغییر سریعند و هم ابزارها و امکاناتی جدید هر روز به سمت ما روانه می شوند. از طرفی همه اینها محصول جایی هستند. محصول یک شخص، یا یک گروه یا یک شرکت . . .

بعضی اوقات آنقدر این سرعت تغییر زیاد است، که ما حتی فرصت یادگیری یکی را پیدانکرده، بعدی به سراغمان می آید. با ویژگی ها و امکاناتی اغوا کننده و وسوسه انگیز.

به نظر شما این تغییرات و سرعت آن بیانگر چه چیزی است؟

 

اینها یعنی فرصت ایستادن و رفع خستگی هم نداریم!

 

حالا برگردیدم به سوال اصلی، غولهای بزرگ یا فرشته های کوچک؟

شاید الان حس بهتری نسبت به این موضوع پیدا کرده باشیم. چیزی که معلوم و واضح است این است که غولها سرعت حرکت و عکس العمل زیاد ندارند. غولها کند هستند. غولها قدرت تغییر جهت سریع ندارند. اصلا غولها قدرت تغییر زیاد ندارند. یک غول و یا یک درخت بسیار بزرگ، برای رسیدن به این مرحله سالهای بسیاری را پشت سرگذاشته. سالهایی با رویه هایی مشخص که تغییر آن اگر ممکن باشد، بسیار سخت و هزینه بر است.

گاهی شما ترجیح می دهید یک درخت را قطع کنید و درختی جدید در جای مناسب بکارید تا اینکه آن را از مسیر ساخت منزل جدیدتان جابجا کنید. غولها و درختهای بزرگ پر از خاطره و گاها زیبایی اند، اما تغییر و سرعت، نه . . .

در عوض افراد جوان و پر انرژی، چابک و تغییر پذیرند و با محیط پیرامون به سرعت تطبیق پیدا می کنند.

دنیای کنونی به خاطر این ویژگی ها به دنبال کسب و کارهای کوچک و چابک است. کسب و کارهایی که بتوانند سریعتر رقابت کنند، خود را تغییر بدهند و هزینه پایین تر داشته باشند.

حتی کسب و کارهای بزرگ یا همان غولهای صنعتی و اقتصادی هم خود را به کسب و کارهای چابک و متعدد تقسیم می کنند تا از مزیتهای آن برخوردار باشند.

به هر حال چابک بودن در دنیای کنونی، یک مزیت مهم و حیاتی است.

 

امیرحسین عسکری طباطبایی

این مقاله را به اشتراک بگذارید ....

Share on facebook
فیسبوک
Share on twitter
توییتر
Share on linkedin
لینکدین
Share on telegram
تلگرام
Share on whatsapp
واتس اپ

مطالب مرتبط:

به بالای صفحه بردن