۸ شهر کشور دارای فیبر نوری می شود

 وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات می گوید، هشت کلان شهر کشور با همکاری شرکت های داخلی و خارجی به زودی زیر پوشش فیبر نوری قرار خواهد گرفت.

.

 «محمود واعظی» روز سه شنبه در حاشیه «دومین همایش سیستم های نوین مخابرای بی سیم» در دانشگاه صنعتی شریف و در جمع خبرنگاران، از یک اپراتور ایرانی که قرار بود برخی شهرهای کشور را به فیبرنوری مجهز کند و نتوانست، انتقاد کرد و افزود: مقرر شد این اپراتور با همکاری یک شرکت خارجی و انعقاد قراردادی در این باره، اقدام های لازم را برای تجهیز هشت کلان شهر به فیبر نوری آغاز کند.
.
وی افزود: اپراتور ایرانی در برآورد هزینه های کار دچار اشتباه شد و همین امر تاخیر در اجرای این پروژه را بدنبال داشت، اما هم اکنون با مذاکراتی که با یک شرکت خارجی داشتیم و ۹۰ درصد پیشرفت داشته، قرار است پس از انعقاد قرارداد، اقدام برای آغاز فاز عملیاتی پروژه آغاز شود.
.
به گزارش ایرنا، «محمدجواد آذرجهرمی» معاون وزیر و مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت کشور به تازگی گفت: تا پایان دولت تدبیر و امید برنامه اتصال ۱۷۰ شهر به شبکه فیبرنوری عملیاتی و نهایی می شود.
.
« اتصال ۱۷۰ شهر کشور به شبکه فیبرنوری با اجرایی شدن گام های مختلف طرح نور ۲ در دولت یازدهم برنامه‌ریزی شده است و تا پایان این دولت به طور قطع اجرایی می شود.»
.
وی با بیان اینکه استفاده از شبکه فیبر نوری نیازمند برخی فناوری هایی است که به توسعه شبکه انتقال و آدرس اینترنتی (آی پی) متکی است، گفت: بنا داریم زمینه ایجاد فناوری های لازم برای بهره برداری کامل از شبکه فیبرنوری نیز در دولت تدبیر و امید فراهم شود که زمان بر است و در دولت بعد مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت کشور با اشاره به اینکه نقاط حضور در شبکه فیبرنوری در مجموعه زیرساخت کشور ۶۶ نقطه بود، ادامه داد: با اجرای طرح های مختلف به ویژه طرح های اخیر، اکنون ظرفیت کامل بهره برداری از شبکه فیبرنوری به ۱۰۴ نقطه رسیده است و در این نقاط اکنون ارایه خدمات می شود.
.
آذرجهرمی با تاکید بر تکمیل اتصال ۱۷۰ شهر کشور به شبکه فیبرنوری در دولت تدبیر و امید ، گفت: ۱۰۴ شهر اکنون ارایه خدمات می شود و ایجاد قابلیت ارایه خدمت به تمام شهرهای مدنظر بنا بر برنامه ها تا پایان سال ۱۳۹۷ ممکن خواهد شد.