19 اولویت برای تسهیل فضای کسب‌و‌کار

کدام اقدامات به تسهیل فضای کسب و کار در صنعت منجر خواهد شد؟ احمد پورفلاح، نماینده بخش خصوصی صنعت در شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی به این سوال پاسخ می‌دهد.

وی در پاسخ به این پرسش ۱۹ اولویت را بدین شرح برمی‌شمرد:

 1. عدم اصرار بیش از این در کاهش تورم؛ تورم اگر ناشی بر هدایت نقدینگی به کارهای مولد و اشتغال‌زا و به سوی بخش متعهد و سالم اقتصاد باشد، آنقدر بد و خطرناک نیست. نگاهی به تورم سنگین در کشورهایی چون ترکیه، روسیه، برزیل و گذر آنها از بحران‌های اقتصاد به اتکای تولید و خدمات، درست بودن این نظریه را به ذهن متبادر می‌سازد.
 2. برخورد جدی قوه قضائیه و سیستم بانکی با غارت‌کنندگان منابع بانکی و برگشت منابع به بانک‌ها در جهت توزیع در شریان‌های سالم بخش مولد اقتصاد
 3. تنفس دادن دوساله به واحدهای صنعتی بدهکار به سیستم بانکی، مالیاتی و تامین اجتماعی که محصول تولیدی آنها مورد نیاز جامعه مصرف است و ناخواسته به این بحران کشانده شده‌اند.
 4. در اختیار گذاشتن سرمایه در گردش مناسب با حجم تولید و تعداد کارکنان، با تایید کمیته‌ای متشکل از نماینده سازمان صنعت و معدن، تشکل مربوطه و واحد متقاضی
 5. ارائه وام‌های کم‌بهره با بازپرداخت طولانی برای تحریک واقعی تقاضا
 6. عدم صدور پروانه تاسیس واحدهای جدید تولیدی در جهت هدایت منابع موجود در بخش مردمی و سیستم بانکی به واحدهای موجود به صورت مستقیم و از طریق بورس
 7. عزم عمومی برای اجرایی شدن و گذر از برجام و دستیابی سریع به مزایای مورد انتظار در پسابرجام
 8. شکل دادن و فعال کردن پنجره واحد به صورت واقعی و دور از تعلل، انحصارطلبی و زیاده‌خواهی دولتی
 9. ایجاد اعتماد عمومی به آینده با پرهیز از برخوردهای جناحی و اختلاف‌سلیقه‌ای و به وجود آوردن امید به آینده و اشتیاق در سرمایه‌گذاری و خرید
 10. باید بپذیریم که مسوولیت ناوگان تولید تامین نیاز داخلی، تولید محصولاتی که بازار صادراتی دارد و نهایتاً ایجاد شغل و درآمد برای کارکنان است. انتظار جبران کسری بودجه دولت از سوی واحدهای صنعتی و تحمیل عوارض سنگین به آنها موجب رونق واحدهای صنعتی می شود.
 11. قوانین وضع‌شده در جهت حمایت از تولید همانند قانون بهبود مستمر از محیط کسب ‌و کار، قانون حمایت از تولید و ارتقای نظام پولی و مالی، قانون رفع موانع تولید را با عزمی ملی و مسوولانه اجرایی کنیم.‌
 12. از زیاده‌خواهی و مشکل‌تراشی پاره‌ای از بانک‌ها جداً جلوگیری و سریعاً با آنها برخورد قانونی کنیم. مثلاً از طرفی و به ظاهر در جهت حمایت از بانک‌ها دو درصد از سود تسهیلات می‌کاهیم و از طرف دیگر با رسوب دستوری ۱۰ تا ۱۵ درصد و گاه بیشتر از میزان تسهیلات تا پایان تادیه آخرین قسط این حمایت را کاملاً خنثی می‌کند.
 13. نظارت بیشتری بر بورس توزیع کالا داشته باشیم. دیده می‌شود که بورس در مواردی به افزایش قیمت غیرقانونی در عرضه مواد اولیه واحدهای تولیدی اقدام می‌کند و نهایتاً امکان جذب مواد به وسیله کارخانه‌ها را محدود می‌کند و زمینه را برای حضور دلالان و محتکران فراهم می‌سازد و قیمت‌ها را در بازار افزایش می‌دهد.
 14. به بنگاه‌های بزرگ تولیدکننده مواد اولیه تکلیف شود که تامین نیازهای کارخانجات داخلی را از اولویت‌های خود قرار دهند.
 15. تعرفه ورود مواد اولیه کارخانجات را در حد صفر کاهش دهند تا مواد اولیه ارزان‌تر به خطوط تولید برسد و رقابت منطقی در بازار ایجاد و از ورود مواد از طریق قاچاق جلوگیری شود.
 16. تا عادی شدن شرایط از ورود محصولاتی که عرضه آن نسبت به تقاضا فزونی دارد جلوگیری و این مورد کاملاً مدیریت شود.
 17. بخش مسکن با حمایت‌های مناسب فعال شود تا هم قدری بحران اشتغال التیام یابد و هم تعداد بالای واحدهای تولیدی مرتبط با مسکن مجدداً به عرصه تولید بازگردند.
 18. صنعت و صنعتگر را همیشه گرامی بداریم، نه اینکه فقط در مقاطعی که درآمدهای نفتی‌مان کاهش می‌یابد، به یاد بخش تولید بیفتیم؛ آن هم فقط بر روی کاغذ و در نوشته ها و همچنین در گفتارها و فشار آوردن بیشتر بر تولید و تولیدکننده.
 19. بانک‌ها را توجیه کنیم که زیر کلید گرفتن واحدهای بدهکار راه‌حل مساله نیست. چون نهایتاً به تعطیلی واحد و اخراج کارکنان می‌انجامد که نمی‌تواند یک هدف مسوولانه و منطقی باشد. اگر هم می‌خواهید منابعی را صرف راه‌اندازی مجدد مجموعه‌ای که ناخواسته به بحران کشیده شده، کنید، بهتر است از طریق مدیران و صاحبان مربوطه انجام شود که هم تخصص مربوطه را دارند و هم عشق و علاقه بیشتر به واحد خود دارند.
مطالعه  14 استراتژی ثابت شده برای افزایش فروش محصول

[av_image src=’https://yassystem.com/wp-content/uploads/2015/11/110315.png’ attachment=’1343′ attachment_size=’full’ align=’center’ animation=’no-animation’ styling=” hover=” link=’manually,https://yassystem.com/%D8%AE%D8%A8%D8%B1%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87/’ target=” caption=” font_size=” appearance=” overlay_opacity=’0.4′ overlay_color=’#000000′ overlay_text_color=’#ffffff’ av_uid=’av-2j3lhn’][/av_image]

دانلود خبر:  ۱۹ اولویت برای تسهیل فضای کسب‌و‌کار

مشاوره رایگان نرم افزار حسابداری و سامانه مودیان

همین حالا با دریافت مشاوره حرفه‌ای و رایگان حال کسب و کارتون رو خوب کنید!