داستان تولد یاس

یاس چرا و چگونه متولد شد…

محصولی متفاوت از گروه آرک

گفتیم پس از نفوذ و حضور در بازار کسب و کارهای بزرگ و هلدینگ ها، جای خالی محصولات آرک در کسب و کارهای کوچک و متوسط به شدت احساس می شد. برای همین منظور در سال ۹۱، زیر بنای ایجاد نرم افزاری مناسب و متناسب این حوزه از کسب و کار را در برنامه جدی قرار دادیم.

با تجربه حدود ۲۰ ساله ای که کسب کرده بودیم، می دانستیم که بازار به نرم افزاری نیاز دارد که باری را از دوش کسب و کار بر دارد و صرف اینکه عملیات استانداردی انجام شود، دردی از کسب و کارهای کوچک و متوسط دوا نخواهد شد.

می دانستیم که کسب و کارهای کوچک و متوسط، چاب کند و سریع، تغییر پذیر و منعطف، با انگیزه اند و پر تلاش. اما در عین حال افرادی که در این کسب و کارها مشغول می شوند، عمدتا از تجربه کمتری برخوردارند و شاید اشتباهات مرگباری را رقم زنند، قدرت و توان مالی این کسب و کارها محدود است و شاید از شکنندگی بیشتری برخوردار باشند، اعتبارشان را در بین مشتریان می سازند و کمتر از اعتباری قدیمی بهره می برند…

پس مـــا محصولی می خواستیم:

در یک کلام، این نرم افزار باید در رشد و موفقیت کسب و کارهای کوچک و متوسط موثر باشد.

بر همین اساس، به صورت کاملا حرفه ای و بر اساس استانداردهای جهانی، پایه ریزی محصولی را انجام دادیم که بعدها نام آن را یاس سیستم گذاشتیم.

برای تولید یاس سیستم، شناخت صحیح از بازار هدف ایجاد شد، طرح توجیهی ارائه شده، طراحی ماکت اولیه کار (پروتوتایپ) محصول انجام شد، از روانشناسان برای ترکیب رنگ محیط نرم افزار کمک گرفته شد، کلیدها، فونت ها، تعداد کلیک و …. بر اساس استانداردهای جدید تنظیم شد، در قالب یک عرضه اولیه، پروتوتایپ ایجاد شده از صاحبنظران نظرخواهی شد، طراحی ساختار جدید دیتا بیس انجام شد و در نهایت یاس سیستم بر پایه موتور قدرتمند آتیس (نرم افزار آرک برای کسب و کارهای بزرگ) تولید گردید.

برای یاس سیستم هوشمندی خاصی به منظور جلوگیری از اشتباهات کاربری دیده شد و امکاناتی هم برای ارتباط با مشتریان و ایجاد اعتماد و تثبیت اعتبار لحاظ گردید.

برای امنیت از یک طراحی سه لایه و ابتکاری استفاده شد که دسترسی به محتوای اطلاعات را ناممکن سازد.

یاس سیستم باید راحت استفاده می شد و از امکانات حداکثری آن نیز بهره برداری می شد. موضوعی که همواره بنگاههای اقتصادی را می آزرد و سرمایه گذاری بر روی نرم افزار را غیر قابل توجیه می کرد. به همین منظور، دو نوع راهنما برای نرم افزار طراحی و تولید شد. فیلم های آموزشی بسیار با کیفیت که در استودیوهای معتبر ضبط شد و راهنمای تصویری (E-Book) که به صورت هوشمند و از داخل نرم افزار به صورت هوشمند فراخوانی می شود.

اما یاس سیستم، باید به شدت باکیفیت و مطمئن می بود. پس گرچه استاندارد خاصی برای تولید آن پیش بینی شده بود، اما راهکار ویژه ای برای کنترل کیفیت آن باید تدارک دیده می شد. برای همین منظور، با بررسی های فراوان، استفاده از تجربیات گذشته و تطبیق استانداردهای کنترل کیفیت بین المللی با نرم افزار، یاس سیستم تحت عملیات کنترل کیفیت بسیار وسیع و عمیق قرار گرفت. 

کنترل کیفیت یاس سیستم در ۵ مرحله انجام شد:

۱- کنترل کیفیت در مبدا

۲- کنترل کیفیت استاندارد (ظاهری)

۳- کنترل کیفیت عملیاتی

۴- کنترل کیفیت تحت فشار (استرس تست)

۵- کنترل کیفیت اطمینان بخش (QA)

پس از طی این مراحل و گذشتن از هفت خوان برای کنترل کیفیت، یاس به صورت آزمایشی به بازار عرضه شد تا بازخوردهای لازم، پیش از عرضه انبوه دریافت شود. خوشبختانه، اقبال بازار از محصول فراتر از انتظار بود و با پیش بینی هایی که شده بود، یاس سیستم، بسیار مطمئن در کسب و کارهای کوچک و متوسط ظاهر شد.

به موازات، برنامه ریزی جامعی برای سرویس دهی قوی و به موقع انجام و نرم افزاری برای ارتباط با مشتری (ثبت درخواست، امکان پی گیری، بانک دانش و …) به صورت ابری راه اندازی شد. به گونه ای که درخواستها از هر زمان و با هر وسیله ای قابل ارسال بود و پس از پاسخ، به مشتری از راههای مختلف (پیامک، ایمیل و سامانه ارتباط با مشتری) اطلاع رسانی می شد.

پس از گذشت زمان کوتاهی، یاس سیستم به عنوان یک نرم افزار هوشمند، حرفه ای، مطمئن و ساده در بازار هدف جایگاه خود را پیدا کرد…