• تماس با ما
۰۲۱-۲۵۹۲۴
یاس سیستم خانه » اخبار » اظهارات رئیس سازمان امور مالیاتی در خصوص طرح جامع مالیاتی

اظهارات رئیس سازمان امور مالیاتی در خصوص طرح جامع مالیاتی

رئیس‏ کل سازمان امور مالیاتی کشور گفت: رضایت حداکثری مودیان جزو دغدغه‎های اصلی سازمان است و اجرای کامل طرح جامع مالیاتی، مهمترین گام برای افزایش رضایتمندی مودیان محسوب می‎شود.


سید‎کامل تقوی نژاد در مراسم تودیع نادر آریا و معارفه هادی خانی به عنوان مدیر جدید طرح جامع مالیاتی و رئیس مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات سازمان امور مالیاتی کشور که با حضور معاونین و مدیران‎کل این سازمان و همچنین همکاران این طرح برگزار شد، ضمن تقدیر و تشکر از زحمات و تلاش‎های نادر آریا در دوره مسئولیت مدیریت طرح جامع مالیاتی، از مجموعه کارکنان و متخصصان این طرح نیز به واسطه افتخارات بزرگی که در زمینه توسعه فناوری های اطلاعات در عرصه نظام مالیاتی کسب نمودند، قدردانی کرد.
وی پیشبرد طرح جامع مالیاتی و توسعه آن را از اقداماتی برشمرد که در نوع خود در کشور بی‎بدیل و اثرات اجرای آن بسیار گسترده بوده و منافع بسیاری برای اقتصاد کشور به ارمغان خواهد آورد.
رئیس‎کل سازمان امور مالیاتی کشور ادامه داد: نظام مالیاتی در سیاست‎های کلی اقتصاد مقاومتی، به عنوان محرک رشد اقتصادی و همچنین عامل تامین پایدار درآمدهای دولت دیده شده و از این جهت یکی از مهمترین برنامه‎های نظام مالیاتی، افزایش کارآیی سازمان است که البته با اجرای طرح جامع مالیاتی، این هدف محقق خواهد شد.
تقوی‎نژاد، با بیان اینکه طرح جامع مالیاتی اولویت‎دارترین برنامه وزارت امور اقتصادی و دارایی و عظیم‎ترین پروژه IT اقتصاد کشور است، گفت : آثار اجتماعی این طرح و دامنه تاثیرات آن بسیار گسترده بوده و به نوعی همه مردم با آن در ارتباط هستند.
وی ادامه داد: اجرای عدالت یکی از اصلی‎ترین اهداف سازمان است و برای تحقق کامل آن باید در چارچوب طرح جامع مالیاتی حرکت کنیم تا بتوانیم مالیات حقه و عادلانه را از مودیان اخذ کنیم.
رئیس‌کل سازمان امور مالیاتی کشور همچنین خاطرنشان کرد: آثار و برکات طرح جامع مالیاتی حتی از زاویه اخلاق نیز پررنگ است چرا که در سایه این طرح، اقتصاد کشور شفاف شده، مالیات عادلانه وصول شده و سلامت نظام اداری نیز ارتقا می‌یابد .
تقوی‎نژاد همچنین یکی از ضرورت‎های اجرای این طرح را کاهش هزینه‎های وصول مالیات عنوان کرد و گفت: در حال حاضر میانگین مالیات ۷۰ درصد پرونده‎های مالیاتی زیر یک میلیون تومان است که این موضوع باعث افزایش هزینه‎های وصول مالیات شده است که با اجرای طرح جامع مالیاتی و با تکیه بر اطلاعات صحیح، تنها مودیان پرریسک و منابع اولویت‎دار رسیدگی خواهند شد و همچنین پرونده‎ها با سرعت بالایی رسیدگی می‎شوند.
رئیس‎کل سازمان امور مالیاتی کشور با تاکید بر اینکه یکی از مهمترین دستاوردهای اجرای طرح جامع مالیاتی، پرورش نیروی انسانی متخصص، با استعداد و خلاق است، تصریح کرد: در حال حاضر نیروهای طرح جامع مالیاتی، جزو ذخیره‎های ارزشمند و سرمایه‎های مهم سازمان به شمار می‎روند و ماحصل تلاش آنها، اجرای طرحی است که با هیچ پروژه اقتصادی دیگری در کشور قابل مقایسه نیست و کار بزرگی که در این مجموعه صورت گرفته نیز از مجموع کارهایی که در سازمان‎های اقتصادی انجام گرفته بزرگتر و تخصصی‎تر است.
وی تاکید کرد: در حال حاضر، سامانه‎های طرح جامع مالیاتی به‎طورکامل توسط متخصصین داخلی مورد بهره‏ برداری قرار می‎گیرند و نرم‎افزارهای آن بومی‎سازی شده و کد منبع محصول ارایه شده در قالب سامانه یکپارچه مالیاتی و دانش فنی آن توسط شرکت خارجی به متخصصان داخلی انتقال یافته است.
تقوی‎نژاد در ادامه با اشاره به برخی از تحولات حوزه طرح جامع مالیاتی، خاطرنشان کرد: در حال حاضر با ایجاد پایگاه اطلاعات مودیان مالیاتی و اخذ معاملات از طریق پورتال به صورت الکترونیکی و استفاده سیستمی از اطلاعات برای تشخیص عادلانه مالیاتی، گام مهمی در جهت اجرای عدالت مالیاتی و مقابله با فرار مالیاتی برداشته شده است.
وی افزود: در حال حاضر نرم افزار یکپارچه مالیاتی برای اکثر منابع مالیاتی طراحی و تولید شده و غالب خدمات مالیاتی از جمله اخذ اظهارنامه در تمام منابع مالیاتی شامل مشاغل، شرکت‎ها، ارزش افزوده، حقوق، مشاغل خودرو، مستغلات، به صورت الکترونیکی انجام می پذیرد و همچنین امکان پرداخت الکترونیکی مالیات در کلیه منابع اصلی و دریافت الکترونیکی صورت معاملات فصلی فراهم گردیده که باعث حذف مراجعات حضوری مردم به ادارات مالیاتی و تسریع در امر خدمت‎رسانی شده است.
رئیس‎کل سازمان امور مالیاتی کشور خاطرنشان کرد: هم‎اکنون ادارات‎کل امور مالیاتی در زمینه زیرساخت، ارتباطات فیمابین ادارات با مرکز استان و مرکز استان با مرکز اصلی سازمان به منظور اجرای سامانه یکپارچه مالیاتی در حال انجام است و در آینده ای نزدیک نظام مالیاتی و اقتصاد کشور از برکات این طرح عظیم بهره مند خواهد شد.

این مقاله را به اشتراک بگذارید ....

Share on facebook
فیسبوک
Share on twitter
توییتر
Share on linkedin
لینکدین
Share on telegram
تلگرام
Share on whatsapp
واتس اپ

مطالب مرتبط:

به بالای صفحه بردن