بستن حساب تحویل سال نو در جامعه حسابداران

بستن حساب و انواع آن

نکات مهم در بستن حساب

بستن حسابها و ثبت اسناد اختتامیه و افتتاحیه جزء مواردی است که هر حسابدار در طی دوره فعالیت خود با آن سرو کار خواهد داشت و باتوجه به اینکه مانده ها برای آغاز دوره مالی دیگری به سال مالی جدید انتقال می یابد ، بدیهی است که  از اهمیت بسزایی برخوردار می باشد.

 

مفهوم بستن حساب ها

بستن حسابها در حسابداری، به معنای صفر کردن مانده هر حساب است . این کار با بستانکار کردن حسابهایی با مانده بدهکار و یا بدهکار کردن حسابهایی با مانده بستانکار میسر می باشد.

 

بستن حساب تحویل سال نو در جامعه حسابداران

یاس سیستم:بستن حساب تحویل سال نو در جامعه حسابداران

 

دسته بندی حساب‌ها

حسابها به سه دسته موقت و دائم و مختلط تقسیم می شوند . حسابهای موقت یا حسابهای سود و زیانی، حسابهایی هستند که با حساب خلاصه سود و زیان بسته شده و مانده آنها به سال بعد انتقال نمی یابد مانند انواع حسابهای هزینه و یا درآمد .

حسابهای دائمی حسابهایی هستند که مانده آنها به دوره مالی بعد انتقال می یابد که در اصطلاح به آنها حسابهای ترازنامه_ ای نیز اطلاق می گردد مانند حسابهای بدهی ، حقوق صاحبان سهام ، داراییها ی جاری و…

حسابهای مختلط حسابهایی هستند که شامل دو بخش موقت و دائمی بوده و در پایان دوره مالی، پس از انجام اصلاحات، بخشی از آن ها بعنوان حساب موقت و سود و زیانی منظور و بخشی دیگر بعنوان حساب دائمی به دوره مالی بعد انتقال می _یابد مانند پیش پرداختها ، پیش دریافتها و …

 

حساب خلاصه سود وزیان در زمان بستن حساب

این حساب ، حساب موقتی است که مانده سایر حسابهای موقت با آن بسته شده و مانده نهایی آن نشاندهنده سود یا زیان واحد تجاری می باشد. این حساب دارای ماهیت دوگانه بوده و می تواند مانده بدهکار ویا بستانکار را بخود اختصاص دهد. بدیهی است که مانده بستانکار بیانگر سود و مانده بدهکار بیانگر زیان می باشد.

 

نکات مهم در بستن حساب

در انواع حسابداری خصوصا حسابداری فروشگاهی و شرکتی بهترین روش برای بدست آوردن مانده های هر حساب استفاده از تراز آزمایشی قبل از اصلاحات و در مرحله بعد، تراز آزمایشی بعد از اصلاحات می باشد.

همانطور که شرح داده شد ، اصلاحات مربوط به حسابهای مختلط بوده و بخشهای موقت از بخشهای دائمی آن حسابها مجزا می گردد . مانند ثبت اصلاحی پیش پرداخت اجاره که هزینه اجاره  بدهکار شده و با حساب خلاصه سود وزیان بسته می شود و پیش پرداخت اجاره مانده که بعنوان یک حساب دائمی و بعنوان یک قلم از داراییهای جاری ، به ترازنامه انتقال می یابد.

پس از تهیه تراز آزمایشی اصلاح شده ، نوبت به بستن حسابهای موقت می رسد.

 

بستن حساب تحویل سال نو در جامعه حسابداران

شما در حال مطالعه بستن حساب تحویل سال نو در جامعه حسابداران در یاس سیستم هستید

 

  • نکات مهم در بستن حساب درآمدی

مانده حسابهای درآمدی بعلت داشتن ماهیت بستانکار، می بایست جهت بستن، بدهکار شده و درنتیجه حساب خلاصه سود و زیان به همان میزان بستانکار می گردد.

درآمد خدمات/ فروش محصولات ××××

خلاصه سود وزیان ×××××

  • نکات مهم در بستن حساب هزینه ای

مانده حسابهای هزینه های بعلت داشتن ماهیت بدهکار ، می بایست جهت بستن بستانکار شده و درنتیجه حساب خلاصه سود و زیان به همان میزان بدهکار می گردد.

خلاصه سود وزیان ×××××

هزینه ها به تفکیک ×××××

  • سپس مانده حساب خلاصه سود وزیان را به سود (زیان) انباشته می بندیم. حساب خلاصه سود وزیان با ماهیت مخالف جهت بسته شدن در مقابل حساب سود(زیان) انباشته قرار می گیرد.
  • محاسبه میزان مالیات پرداختنی ، اندوخته قانونی و …

براساس قانون مالیاتهای مستقیم ، با درنظر گرفتن درآمدهای معاف از مالیات و نیز هزینه های مربوط به درآمدهای معاف، از مبلغ سود کنارگذاشته شده و مانده سود در نرخ مالیات عملکرد ضرب می گردد.

سود(زیان) انباشته ×××

مالیات پرداختنی ×××××

  • محاسبه اندوخته قانونی

طبق ماده 140 اصلاحیه قانون تجارت، هرسال معادل 5 % از سودخالص واحد اقتصادی بعنوان اندوخته قانونی ذخیره می _شود تا میزان آن به 10% سرمایه برسد. لازم بذکر است بر اساس ماده 237 قانون تجارت ، فقط رقم سودخالص سال جاری نباید مبنای محاسبه اندوخته قانونی قرار گیرد بلکه لازمست ابتدا جمع زیان سنواتی از رقم سودخالص سال جاری کسر شده و پس از آن مالیات عملکرد محاسبه و درنهایت اندوخته قانونی محاسبه گردد.

 

سود(زیان) انباشته ×××

اندوخته قانونی ×××××

 

  • بستن حسابهای دائمی

در این مرحله ، که همان صدور سند اختتامیه می باشد، حسابهای با ماهیت بدهکار ، بستانکار شده و حسابهایی با ماهیت بستانکار ، بدهکار می شوند.

الف ) سرمایه        ××××

اندوخته ها  ××××

سود(زیان )انباشته  ×××××

حسابهای پرداختنی ××××

ترازاختتامیه××××

 

ب) ترازاختتامیه××××

موجودی نقد و بانک××××

حسابهای دریافتنی ××××

سایر حسابهای دریافتنی××××

…..

  • ثبت سند افتتاحیه درسال مالی جدید

سند افتتاحیه دوره مالی بعد را همانند سند اختتامیه دوره مالی قبل ، ولی با ماهیت مخالف و البته واقعی حسابها، ثبت نموده و در طرف مقابل آن بجای حساب تراز اختتامیه از حساب تراز افتتاحیه استفاده می نماییم.

لازم بذکر است، در سیستم حسابداری یکپارچه به سادگی با یک کلید هر مرحله ، بصورت خودکار انجام شده و اسناد صادر می گردند.

و این فرآیند، تحویل سال نو در جامعه حسابداران می باشد…

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان نرم افزار حسابداری و سامانه مودیان

همین حالا با دریافت مشاوره حرفه‌ای و رایگان حال کسب و کارتون رو خوب کنید!