تأمین اجتماعی با نگاه به اشخاص حقیقی

تأمین اجتماعی

تأمین اجتماعی به‌عنوان گسترده‌ترین و اصلی‌ترین نهاد بیمه‌ای کشور، در عرصه بیمه‌های اجتماعی به‌حساب می‌آید. همچنین این سازمان در قالب یک دستگاه عمومی غیردولتی باهویت اجتماعی – اقتصادی متکی بر سازوکارهای بیمه اجتماعی بوده و در کمال استقلال اداری و مالی اداره می‌شود.

بنابراین به‌عنوان یک حسابدار آموزش قانون کار به شما کمک می‌کند که ضمن فعالیت به‌عنوان یک حسابدار موفق و حرفه‌ای در زمینه خود، اطلاعات و دانش خود در ارتباط با قوانین تأمین اجتماعی را نیز بالاتر ببرید.

درواقع هر حسابدار لازم است که با انواع قوانین حسابداری آشنایی و دانش کافی نسبت به تمام آن‌ها داشته باشد. چراکه اغلب شرکت‌ها، سازمان‌ها و مجموعه‌هایی که فعالیت تجاری انجام می‌دهند به حسابدار یا حسابدارانی نیاز دارد که اشراف کامل به تمام قوانین حسابداری داشته و همچنین در مواردی خاص با استفاده از این قوانین مسائل و مشکلات پیش‌آمده در ارتباط با آن شرکت یا سازمان را حل و برطرف کند.

به‌علاوه آشنایی و تسلط کامل به استانداردها و قوانین حسابداری، برای یک حسابداری یک مزیت رقابتی نسبت به سایر حسابداران به‌حساب می‌آید. البته به این نکته نیز باید اشاره کنیم که به‌هرحال تفاوتی میان یک حسابدار تازه‌کار و یک حسابدار حرفه‌ای وجود داشته باشد ازاین‌رو آشنایی با قوانین تأمین اجتماعی همان عاملی است که سبب ایجاد تفاوت میان این دو فرد شاغل در حرفه حسابداری می‌شود.

در آخر اگر یک حسابدار با قوانین تأمین اجتماعی آشنایی داشته باشد، خیلی می‌تواند به یک شرکت یا سازمان در راستای پیشبرد اهداف خود کمک کند و همچنین تا چندین قدم آن‌ها را برای رسیدن به اهدافشان جلو بیندازد. به همین دلیل شرکت‌ها، سازمان‌ها و مجموعه‌های بسیاری به دنبال استخدام حسابداری با چنین ویژگی‌های هستند.

 

قوانینی که یک حسابدار باید در مورد تأمین اجتماعی بداند

یک حسابدار حرفه‌ای باید نسبت به مجموعه‌ای از مهارت‌ها، اطلاعات و استانداردهای حسابداری و قوانین دانش و تسلط کافی داشته باشد. دقیقاً همان گونه که در بالا به آن اشاره کردیم، داشتن چنین ویژگی‌هایی نتایجی برای شما در پی دارد که هرگز انتظار هیچ‌یک از آن‌ها را ندارید.

بنابراین شناخت این موارد در علم و رشته حسابداری بسیار مهم بوده و مشخصات بارز افراد موفق در زمینه حسابداری، ابتدابه‌ساکن آشنایی و در مراحل بعدی داشتن تسلط کافی به این قواعد و قوانین است. درواقع این موضوعات تا حدی اهمیت پیدا می‌کند که حتی باعث می‌شود، در مقام مقایسه حسابدار باتجربه کاری بیشتر نسبت به حسابدار کم‌تجربه‌تر، از نظر شغلی در رتبه بالاتری قرار بگیرد و حتی این افراد درآمدی بیشتر از آن‌ها داشته باشند.

 

تأمین اجتماعی با نگاه به اشخاص حقیقی

یاس سیستم: تأمین اجتماعی با نگاه به اشخاص حقیقی

 

ویژگی‌های یک حسابداری حرفه‌ای

حال ممکن است تا اینجای این مقاله با تعداد کمی از ویژگی‌های یک حسابدار موفق و حرفه‌ای آشنا شده باشید. اما ما در ادامه این مقاله قصد داریم تا اصلی‌ترین ویژگی یک حسابدار حرفه‌ای که آشنایی با انواع قوانین و استانداردهای حسابداری است، شما را با تک‌تک این قوانین آشنا کنیم.

 1. استانداردهای حسابداری سازمان حسابرسی

یکی از مهم‌ترین مواردی که هر حسابدار باید دانش و تسلط کافی نسبت به آن داشته باشد، استانداردهای حسابداری است. البته استانداردهای حسابداری در کشور به طور معمول توسط سازمان حسابرسی تدوین و تهیه می‌شود.

به‌علاوه هرکدام از این استانداردها چارچوب و اصول مختص به خود را دارند. همچنین در حالت کلی هدف از این استانداردها تعیین و تنظیم اصولی برای حسابداران است که در مواردی مختلف و گوناگون چگونه رفتار کنند و در مواجه با آن‌ها چه واکنشی از خود نشان بدهند.

 

 

 1. قوانین مربوط به مالیات مستقیم

به‌جرئت می‌توان گفت که واحد حسابداری یکی از بخش‌های مهم اقتصادی یک شرکت یا سازمانی است که فعالیتی تجاری انجام می‌دهد. به‌ویژه برای شرکت‌ها یا سازمان‌هایی که فعالیت آن‌ها با مسائل و موضوعات مالیاتی و قوانین مربوط به آن، مرتبط است.

به‌عنوان‌مثال از جمله مسائل و موضوعات مالی می‌توان به حقوق پرسنل، مالیات اجاره و مالیات عملکرد اشاره کرد. البته در بسیاری از موارد، تصمیم‌گیری در خصوص مسائل مالیاتی به بهترین شکل ممکن و درعین‌حال با حفظ منافع واحد اقتصادی، بر عهده خود حسابداران خواهد بود.

پس در نهایت باتوجه‌به موارد گفته شده، آشنایی با قوانین مربوط به مالیات مستقیم یکی از الزامات حسابداری حرفه‌ای است و ازآنجایی‌که در طی سالیان اخیر تغییرات عمده‌ای نسبت به سالیان گذشته در قواعد و قوانین مالیاتی کشور صورت‌گرفته است، در اختیار داشتن حسابداری که به این قوانین تسلط داشته باشد یک نعمت بزرگ برای یک شرکت یا سازمان خواهد بود.

 1. قوانین مالیات بر ارزش‌افزوده

قوانین مالیات بر ارزش‌افزوده از جمله تازه‌ترین و جدیدترین قوانین مربوط به منابع درآمد کشور است. درواقع این قواعد و قوانین در سالیان گذشته تصویب شده بود اما بارهاوبارها اجرای آن به تأخیر افتاده و سرانجام در طی سالیان اخیر، موضوع اجرایی‌شدن آن جدی‌تر از قبل پیگیری می‌شود.

مطالعه  جزییات قوانین جدید بیمه

درحقیقت عدم اطلاع و آگاهی از قوانین مالیات بر ارزش‌افزوده سبب می‌شود تا هر یک از مودیان مالی در زمان موقر به تکالیف مالیاتی خود اقدام و به عبارتی دیگر عوارض و مالیات خود را پرداخت نکنند که در صورت بروز چنین اتفاقی جرائم سنگینی به هر یک از آن‌ها تعلق خواهد گرفت.

 

تأمین اجتماعی با نگاه به اشخاص حقیقی

شما در حال مطالعه تأمین اجتماعی با نگاه به اشخاص حقیقی در یاس سیستم هستید

 

 1. قانون کار

درحقیقت هدف از این قانون تعیین و تنظیم ضوابطی مابین کارمندان، کارفرمایان و حتی شرایط محیطی است که در آنجا مشغول به کار هستند.

به‌علاوه مواردی که قرار است در این قانون ذکر و آورده شوند، باید در زمان عقد قرارداد، تعیین حق‌وحقوق پرسنل، حق‌وحقوق کارگر و کارفرما نسبت به هم رعایت شده و در روابط میان این افراد لحاظ شود؛ بنابراین ازاین‌رو آشنایی و آگاهی از این قوانین برای یک حسابداری موفق اهمیت پیدا می‌کند که تسلط به این قانون نشان‌دهنده توان بالایی یک حسابدار بوده و سبب ارتقای جایگاه شغلی آن حسابدار می‌شود.

 1. قانون تأمین اجتماعی

در این قانون حق‌وحقوق کارگران و کارفرمایان نسبت به هم در خصوص مواردی مانند بیمه، بازنشستگی و شرایط آن، ازکارافتادگی و شرایط آن و درمان بیان شده است. از جمله مهم‌ترین موارد ذکر شده در قانون تأمین اجتماعی بیمه پرسنل است که حسابداران در طی ماه حداقل یک با آن برخورد دارند.

 1. قانون تجارت

در این قانون ضوابط و قوانین مربوط به تشکیل شرکت‌های تجاری اعم از شرکت‌های سهامی عام، شرکت‌های سهامی خاص، وظایف سهام‌داران و بازرسان، نحوه تقسیم سود، انحلال شرکت‌ها و تشکیل جلسات بیان شده است و حسابداران دراین‌خصوص باید با موارد موجود در این قانون آشنایی کافی داشته باشند تا در مواقع لزوم به بهترین شکل ممکن تصمیم‌گیری کنند.

 

تأمین اجتماعی با نگاه به اشخاص حقیقی

تأمین اجتماعی با نگاه به اشخاص حقیقی را در یاس سیستم بخوانید

 

 

آنچه که یک حسابدار باید از قوانین تأمین اجتماعی بداند

در ادامه این مقاله به بندهایی اشاره می‌کنیم که شما باید به‌عنوان یک حسابدار اطلاعاتی که توسط شرکت مربوطه به اداره تأمین اجتماعی ارسال می‌گردد، موارد مذکور را لحاظ نمایید.

ماده 1 – به‌منظور اجرا، تعمیم و گسترش انواع بیمه‌های اجتماعی و استقرار نظام هماهنگ و متناسب با برنامه‌های سازمان تأمین اجتماعی که در این قانون سازمان نامیده می‌شود، تشکیل می‌گردد.

ماده 2 – تعاریف:

 • بیمه شده شخصی است که مشمول مقررات تأمین اجتماعی بوده و با پرداخت مبالغی به‌عنوان حق بیمه حق استفاده از مزایای مقرر در این قانون را دارد.
 • خانواده بیمه شده شخص یا اشخاصی هستند که به‌واسطه بیمه شده از مزایای موضوع قانون تأمین اجتماعی استفاده می‌کنند.
 • کارگاه محلی است که بیمه شده به دستور کارفرما یا نماینده او در آنجا کار می‌کند.
 • کارفرما شخص حقیقی یا حقوقی است که بیمه شده به دستور او کار می‌کند. همچنین کلیه کسانی که به‌عنوان مدیر یا مسئول عهده‌دار اداره کارگاه هستند نماینده کارفرما محسوب می‌شوند و کارفرما مسئول انجام کلیه تعهداتی است که نمایندگان مزبور در قبال بیمه شده به عهده می‌گیرند.
 • مزد، حقوق و کارمزد در قانون تأمین اجتماعی شامل هرگونه وجوه و مزایای نقدی یا غیرنقدی مستمر است که در مقابل کار به بیمه شده داده می‌شود.
 • حق بیمه عبارت از وجوهی است که به‌حکم‌قانون تأمین اجتماعی و برای استفاده از مزایای موضوع آن به سازمان پرداخت می‌گردد.
 • بیماری، وضع غیرعادی جسمی یا روحی است که انجام خدمات درمانی را ایجاب می‌کند یا موجب عدم توانایی موقت اشتغال به کار می‌شود یا اینکه موجب هر دو درآن‌واحد می‌گردد.

سخن آخر

به‌عنوان نتیجه‌گیری و سخن پایانی باتوجه‌به موارد گفته شده و ماهیت کلی شغل حسابداری، الزاماً آشنایی و تسلط به قوانین مختلف حسابداری، به‌خصوص قوانین تأمین اجتماعی، برای یک حسابدار و فردی که می‌خواهد در این زمینه فعالیت کند یک مزیت مهم به‌حساب می‌آید و به‌نوعی داشتن چنین ویژگی‌ای برای تبدیل‌شدن به یک حسابدار حرفه‌ای ضروری است.

درحقیقت با علم به قوانین حسابداری(اعم از حسابداری فروشگاهی و حسابداری شرکتی) شما همچنین می‌توانید شرایط را به‌گونه‌ای برای شرکت یا سازمانی که در آن فعالیت می‌کنید، مهیا کنید که منجر به رشد و توسعه آن‌ها شود و به‌علاوه ارتقای شغلی شما را در پی داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان نرم افزار حسابداری و سامانه مودیان

همین حالا با دریافت مشاوره حرفه‌ای و رایگان حال کسب و کارتون رو خوب کنید!