فرآیندهای تصمیم گیری در حسابداری چیست؟

فرآیندهای تصمیم گیری در حسابداری چیست؟

در حالی که ممکن است خسته کننده یا باطنی به نظر برسد، حسابداری مالی و فرآیندهای تصمیم گیری در حسابداری نقش کلیدی ایفا می‌کنند که به کسب و کارها اجازه می‌دهد تمام تراکنش‌های مالی خود را پیگیری کنند. این فرآیندی است که در آن شرکت‌ها داده‌های مالی را که وارد و خارج از عملیات تجاری آن می‌شوند ثبت و گزارش می‌کنند که به مدیران شرکت و سرمایه‌گذاران و تحلیلگران خارجی اجازه می‌دهد تا سلامت شرکت را درک کنند و تصمیمات آگاهانه بگیرند.

حسابداری مالی شامل ثبت، خلاصه و گزارش جریان معاملات و فعالیت های اقتصادی ناشی از عملیات تجاری در یک دوره زمانی معین است. محصول نهایی حسابداری مالی که توسط مجموعه‌ای از شیوه‌های استاندارد اداره می‌شود، مجموعه‌ای از صورت‌های مالی رسمی شرکت شامل ترازنامه و صورت سود و زیان است. سپس این صورت‌های مالی توسط مدیران شرکت، سرمایه‌گذاران، تحلیلگران، وام‌دهندگان و سایر ذینفعان برای تصمیم‌گیری آگاهانه استفاده می‌شود.

فرآیند های تصمیم گیری در حسابداری چیست؟

فرآیند های تصمیم گیری در حسابداری را در یاس سیستم بخوانید

استانداردها و بهترین شیوه‌ها

یک سری اصول حسابداری وجود دارد که شرکت‌ها باید در حسابداری مالی خود به آن پایبند باشند. اکثر شرکت‌های سهامی عام در ایالات متحده از اصول پذیرفته‌شده حسابداری (GAAP) پیروی می‌کنند؛ مجموعه‌ای از استانداردها و بهترین روش‌های رایج که حسابداران هنگام کاهش تعداد و تکمیل صورت‌های مالی از آن پیروی می‌کنند. شرکت‌های خارج از ایالات متحده عموماً از سایر استانداردهای بین المللی پیروی می‌کنند که بسته به منطقه و کشور متفاوت است. اما، صرف نظر از اینکه کدام مجموعه از استانداردها رعایت می‌شود. سه حوزه اصلی وجود دارد که حسابداری مالی به تصمیم‌گیری کمک می‌کند:

  • این حوزه به سرمایه‌گذاران مبنایی از تحلیل و مقایسه بین سلامت مالی شرکت‌های صادرکننده اوراق بهادار ارائه می‌دهد.
  • حوزه دوم به طلبکاران کمک می‌کند تا توان پرداخت بدهی، نقدینگی و اعتبار کسب و کارها را ارزیابی کنند.
  • همراه با حسابداری مدیریتی، به کسب و کارها کمک می‌کند تا درباره نحوه تخصیص منابع کمیاب تصمیم بگیرند.

تصمیمات سرمایه‌گذاری

تجزیه و تحلیل بنیادی به شدت به داده‌های حسابداری که در صورت‌های مالی شرکت ثبت می‌شود بستگی دارد؛ از جمله ترازنامه، صورت سود و زیان و صورت جریان نقدی. هر یک از صورت‌های مالی برای شرکت‌های سهامی عام بر اساس استانداردهای حسابداری مالی ایجاد و گزارش می‌شوند؛ تنظیم شده توسط هیئت استانداردهای حسابداری مالی (FASB) و ارائه شده به کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC).

سرمایه گذاران و تحلیلگران از اطلاعات صورت‌های مالی برای تصمیم‌گیری در مورد ارزش گذاری و اعتبار یک شرکت استفاده می‌کنند و به آنها اجازه می‌دهد اهداف قیمتی را تعیین کنند و همچنین تعیین کنند که آیا قیمت سهام منصفانه است یا خیر. بدون اطلاعات ارائه شده توسط حسابداری مالی، سرمایه گذاران درک کمتری در مورد سلامت مالی تاریخی، جاری و آینده ناشران سهام و اوراق خواهند داشت. الزامات تعیین شده توسط FASB باعث ایجاد ثبات در زمان‌بندی و سبک حساب‌های مالی می‌شود؛ به این معنی که سرمایه گذاران کمتر در معرض اطلاعات حسابداری قرار می‌گیرند که بر اساس شرایط فعلی یک شرکت فیلتر شده است.

فرآیند های تصمیم گیری در حسابداری چیست؟

فرآیند های تصمیم گیری در حسابداری را در یاس سیستم بخوانید

تصمیمات وام دهی

حسابداری مالی نیز برای طلبکاران، از بانک‌ها گرفته تا دارندگان اوراق قرضه، کلیدی است. از آنجایی که صورت‌های مالی تمام دارایی‌های آن و همچنین بدهی‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت را مشخص می‌کند، وام دهندگان درک بهتری از اعتبار یک شرکت پیدا می‌کنند. تعدادی از نسبت‌های رایج حسابداری که اعتبار دهندگان به آن‌ها تکیه می‌کنند، مانند نسبت بدهی به حقوق صاحبان سهام (D/E) و نسبت بهره به دست آمده، کاملاً از صورت‌های مالی یک شرکت به دست می‌آیند.

حتی برای مشاغل خصوصی که الزاماً از الزامات FASB پیروی نمی‌کنند، هیچ مؤسسه وام دهنده‌ای مسئولیت یک وام تجاری بزرگ را بدون اطلاعات حیاتی ارائه شده توسط تکنیک‌های حسابداری مالی بر عهده نمی‌گیرد. در نهایت، یک وام دهنده واقعاً می‌خواهد بداند که هنگام وام دادن به یک شرکت چقدر ریسک دارد که می‌تواند با بررسی حسابداری مالی شرکت تعیین شود. هنگامی که این سطح از ریسک مشخص شد، وام دهنده همچنین قادر خواهد بود از طریق فرآیند پذیره نویسی وام، دقیقاً چه مقدار و با چه نرخ بهره وام دهد.

حاکمیت شرکتی

حسابداری قابل اعتماد نه تنها برای سرمایه گذاران خارجی و وام دهندگان بلکه برای عملکرد داخلی خود شرکت‌ها نیز کارکرد عملی دارد. بارزترین مزیت برای کسب و کارها برای مراجعه به حسابداری مالی خود، انجام تعهدات قانونی و نظارتی مشخص شده برای شرکت‌های (عمومی) است. شرکت‌ها باید در مورد فعالیت‌های مالی خود صادق و شفاف باشند و داده‌های گزارش شده باید دقیق و به طور منظم به روز شوند.

فراتر از موانع نظارتی و انطباق، حسابداری مالی به شرکت‌ها کمک می‌کند تا عملیات روزانه خود را بهینه کنند و انواع پروژه‌هایی را که می‌توانند فرصت‌های رشد را در آینده فراهم کنند، شناسایی کنند. حسابداری مالی به مدیران کمک می‌کند تا بودجه ایجاد کنند، درک عمومی را درک کنند، کارایی را ردیابی کنند، عملکرد محصول را تجزیه و تحلیل کنند، و استراتژی‌های کوتاه مدت و بلندمدت را توسعه دهند؛ در میان چندین تصمیم دیگر با کمک ارقام حسابداری.

مطالعه  نگاهی به فیلم سینمایی حسابدار (The Accountant)

اطلاعات حسابداری برای مدیریت یا تصمیم‌گیری بدن یک سازمان ضروری است. مدیریت بدون پشتیبان‌گیری اطلاعات عملی نمی‌تواند تصمیم بگیرد. بنابراین، حسابداری صحیح شامل اعداد، هزینه‌ها و اعتبارات، مانده‌ها و صورت‌های مالی است. پشت آن کاری است که به ما کمک می‌کند تا تصمیمات قاطعی را برای هر یک از بخش‌های واحد اقتصادی اتخاذ کنیم و مستقیماً نیازها و اهداف آن را کنترل کنیم.

هنگام تصمیم‌گیری، باید بر اساس آمار و ارقام دقیق باشد. برای تصمیم‌گیری در هر سطح از مدیریت، اطلاعات حیاتی است. حسابداری اطلاعات مدیریتی در مورد وضعیت مالی شرکت می‌دهد، مانند: سود و زیان، بهای تمام شده و سود، بدهی‌ها و دارایی‌ها و … به همین دلیل است که پیامد حسابداری در شرکت قابل توجه است. نقش خدمات حسابداری محدود به کسب اطلاع از وضعیت مالی شرکت است. با این حال، همچنین می‌تواند به برنامه‌ریزی شرکت کمک کند و به مدیریت در تصمیم‌گیری سودمند عمل کند.

مزایای حسابداری برای یک شرکت

حسابداری نقش به‌سزایی در تصمیم‌گیری ایفا می‌کند؛ زیرا یک سیستم پیوسته است که با شناسایی رویدادهای اقتصادی و ثبت، تجزیه و تحلیل و ارائه آنها، وضعیت مالی ساختار شرکت را نشان می‌دهد. برای انجام موفقیت‌آمیز فعالیت‌های مختلف مدیریتی، برنامه‌ریزی صحیح بسیار مورد نیاز است. از آنجایی که آینده شرکت در خطر است، مدیریت باید جزئیات هر شرکت را بررسی کند تا تصمیم درست را گسترش دهد. این تصمیم نه تنها شرایط فعلی شرکت را ایجاد خواهد کرد. با این حال، شرایط آینده ارزیابی شده را نیز فاکتور می‌کند و به مدیریت در تصمیم‌گیری‌هایی که در آینده سودآور خواهد بود کمک می‌کند.

حسابداری برای یک شرکت بسیار مفید است و می‌تواند به گسترش شرکت کمک کند. برخی از مزایای خدمات حسابداری برای یک شرکت به شرح زیر است:

1 دانش آماری در مورد شرکت
2 استفاده و تخصیص منابع
3 اطمینان از رعایت الزامات انطباق
4 در فرآیند حسابرسی کمک می کند
5 کمک در تهیه بودجه و برنامه های شرکت

دانش آماری در مورد شرکت

عملکرد حسابداری اطلاعات مالی بسیار مورد نیاز در مورد شرکت را فراهم می‌کند و به مدیریت اجازه می‌دهد تا برای آینده شرکت تصمیم بگیرد. خوشبختی با سرمایه‌گذاران به افزایش اعتماد آنها و عملکرد حسابداری در این امر کمک می‌کند. افزایش اتکا به سرمایه گذاران، شرکت را سودآورتر می‌کند.

استفاده و تخصیص منابع

عملکرد حسابداری می‌تواند به تأکید بر اینکه کدام منابع مورد سوء استفاده قرار گرفته‌اند کمک کند و فرآیندی را ایجاد کند که مدیریت شرکت را در استفاده بهتر از منابع و زمان تقویت کند.

اطمینان از رعایت الزامات انطباق

امروزه شرکت ها در سرتاسر جهان به سوء استفاده ها اهمیت زیادی می دهند و همچنین می توانند فرآیندی را توسعه دهند که به مدیریت شرکت در ارتقای منابع و زمان به نحو بهتری کمک کند. استفاده مناسب به جلوگیری از هدر رفتن کمک می کند و شرکت را سودآورتر می کند.

فرآیند های تصمیم گیری در حسابداری چیست؟

فرآیند های تصمیم گیری در حسابداری را در یاس سیستم بخوانید

 

در فرآیند حسابرسی کمک می‌کند

حسابداری یکی از وظایف اساسی است که باید در یک شرکت انجام شود. این به جمع‌آوری اطلاعات مالی مختلف شرکت کمک می‌کند، که می‌تواند هنگام انجام سایر وظایف مانند حسابرسی، تشکیل پرونده یا مالیات و غیره مفید باشد.

کمک در تهیه بودجه و برنامه‌های شرکت

تهیه بودجه برای شرکت ضروری است؛ زیرا به شرکت اجازه می‌دهد برای آینده آمادگی بیشتری داشته باشد. همچنین منجر به استفاده عاقلانه از منابع شرکت می‌شود و به شرکت اجازه می‌دهد تا برای هر اتفاقی در آینده آماده شود.

با مزایای بسیار، عملکرد حسابداری اهمیت زیادی در برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری یک شرکت دارد. این تابع می‌تواند به جمع‌آوری تمام داده‌های مالی مورد نیاز شرکت کمک کند تا شرکت بتواند برای آینده شرکت برنامه‌ریزی کند. علاوه بر این، شفافیت شرکت با سرمایه گذاران به افزایش اعتماد آنها کمک می‌کند. دقت و قابلیت اطمینان داده‌ها برای موفقیت هر شرکت بسیار مهم است. بدون بینش معنی‌دار و عملی، به سختی می‌توانید حرکت‌های آینده شرکت را ارزیابی کنید. در چنین شرایطی، حسابداری مدیریت به لنگر شرکت‌های مدرن تبدیل می‌شود.

جمع‌بندی درباره فرآیندهای تصمیم گیری در حسابداری

حسابداری برای تصمیم‌گیری به معرفی مفاهیم و اصول اساسی حسابداری با تاکید بر استفاده از این مفاهیم و اصول در تصمیم‌گیری‌های تجاری می پردازد. تاکید بر استفاده از این مفاهیم و اصول حسابداری در تصمیم‌گیری‌های تجاری است. بر ماهیت عملی و کاربردی تصمیمات تجاری از منظر حسابداری مالی تمرکز دارد. هزینه‌های مدیریتی و سیاست‌های بودجه‌ای؛ سرمایه‌گذاری‌های سرمایه‌ای؛ و تامین مالی عملیات تجاری شما با مفاهیم اولیه حسابداری مدیریتی مانند بودجه‌ریزی، برنامه‌ریزی سود، سرمایه‌گذاری سرمایه و مدیریت سرمایه در گردش آشنا خواهید شد.

منابع:

accountantnextdoor.com

مشاوره رایگان نرم افزار حسابداری و سامانه مودیان

همین حالا با دریافت مشاوره حرفه‌ای و رایگان حال کسب و کارتون رو خوب کنید!