مشمولین ارسال صورت حساب الکترونیک

مشمولین-ارسال-صورتحساب-الکترونیک - نرم افزار حسابداری یاس سیستم

صورت حساب الکترونیک در واقع نوعی از صورت حساب فروش است. بر اساس قانون سازمان امور مالیاتی کشور، اشخاص حقیقی و حقوقی که صاحب کسب و کار هستند، موظف‌اند که صورت حساب الکترونیکی خود را تنظیم کرده و آن را به این سازمان ارسال کنند. در حقیقت، مودیان مالیاتی موظف‌اند که معاملات انجام گرفته خود را در این صورت حساب ثبت نمایند. ما در این مقاله قصد داریم درباره مشمولین ارسال صورت حساب الکترونیک اطلاعاتی را در اختیار شما خوانندگان عزیز قرار دهیم. تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

 

صورت حساب الکترونیک

صورت حساب الکترونیک - نرم افزار حسابداری یاس سیستم

صورت حساب الکترونیک – نرم افزار حسابداری یاس سیستم

در سالهای گذشته شمار زیادی از مودیان مالیاتی تلاش کرده‌اند تا در صورت حساب‌هایشان دست برده و صورت حسابی را که خلاف واقع است، تسلیم سازمان امور مالیاتی کنند. از این رو این سازمان به منظور جلوگیری از اینگونه سواستفاده‌ها و فرارهای مالیاتی، اقدامات مختلفی را انجام داده است که سامانه مودیان و قانون پایانه‌های فروشگاهی جز مهم‌ترین آن‌ها می‌باشد.

طبق قانون، مودیان مالیاتی وظیفه دارند که مشخصات خود را در سامانه مودیان ثبت نام نمایند. این افراد همچنین وظیفه دارند که اطلاعات مربوط به فروش خود را ثبت کرده و صورت حساب الکترونیکی خود را برای این سازمان ارسال کنند. خریداران نیز باید در صورت درست بودن این اطلاعات، آن را در سامانه مودیان تایید کنند. سازمان امور مالیاتی کشور برای افرادی که صورت حساب الکترونیک خود را ارسال نمی‌کنند، جرایمی را در نظر گرفته است.

 

اهمیت مشمولین ارسال صورت حساب الکترونیک

همان طور که در بخش قبل گفتیم، سازمان امور مالیاتی کشور به منظور جلوگیری از فرار مالیات مودیان، سامانه مودیان را راه اندازی کرده است. مودیان مالیاتی موظف هستند که صورت حساب الکترونیک خود را به این سازمان ارسال کنند. در غیر این صورت مشمول جریمه خواهند شد.

بر اساس ماده  ۱۶۹ قانون مالیات‌های مستقیم، اشخاص حقیقی و حقوقی که صاحب کسب و کار هستند، وظیفه دارند تا به منظور انجام معاملات خود با اشخاص دیگر، صورت حساب الکترونیک صادر کرده و در آن شماره اقتصادی و مشخصات خود و طرف دیگر معامله را وارد نمایند. تا پیش از این مودیان مالیاتی وظیفه داشتند که در پایان هر فصل صورت حساب معاملاتشان را به این سازمان ارسال کنند.

اما بسیاری از مودیان از صورت حساب ساختگی و خلاف واقع استفاده کردند. همین امر باعث شد که این سازمان رویکردهای جدیدی مانند سامانه مودیان و قانون پایانه‌های فروشگاهی را اجرایی کند.

بر اساس این قانون صاحبان کسب و کارها و مشاغل وظیفه دارند، صورت حساب‌های الکترونیک مالیاتی صادر کنند. این کار از طریق سامانه مودیان مالیاتی صورت می‌گیرد. اطلاعات وارد شده از سوی فروشنده باید در صورت درستی توسط خریدار نیز مورد تایید قرار گیرد. از این رو می‌توان گفت که صورت حساب الکترونیک در واقع همان صورت حساب فروش است که در آن صاحبان مشاغل و کسب و کارهای مختلف موظف هستند که آن را تنظیم کرده و آن را در سامانه صورت حساب الکترونیک مالیاتی ثبت کنند.

همچنین لازم به ذکر است که طبق ماده ۷ قانون سامانه مودیان و پایانه‌های فروشگاهی، صادر کردن صورت حساب الکترونیکی در این سامانه به منزله ثبت صورت حساب معاملات فصلی استو از این رو نیازی نیست که معاملات فصلی به صورت جداگانه ارسال شوند.

همچنین، به موجب این قانون، صاحبان کسب و کارها چه حقیقی و چه حقوقی وظیفه دارند که دستگاه کارتخوان خود را به این سازمان متصل نمایند. به خاطر داشته باشید قانون جدایی تحت عنوان مالیات کارتخوان وجود ندارد.

 

انواع صورتحساب الکترونیکی

انواع صورتحساب الکترونیکی - نرم افزار حسابداری یاس سیستم

انواع صورتحساب الکترونیکی – نرم افزار حسابداری یاس سیستم

سامانه صورت حساب الکترونیکی مالیاتی

سامانه صورت حساب الکترونیکی مالیاتی یک سامانه بر خطر است که از طریق آن صاحبان کسب و کارها می‌توانند صورت حساب خود را ارسال نمایند. هدف از راه اندازی این سامانه تسهیل ثبت صورت حساب‌های مودیان و جلوگیری از هر گونه فرار مالیاتی بود.

با این حال، سامانه صورت حساب الکترونیکی مالیاتی یک سامانه جدید است. سازمان امور مالیاتی کشور از یک سامانه قدیمی‌تر که امکان ثبت معامله و تایید توسط فروشنده را دارد استفاده نموده است. نام این سامانه، سامانه ثامن است که ابتدا توسط سازمان مبارزه با قاچاق ارز و طلا معرفی و مورد استفاده قرار گرفت.

 

شیوه صدور صورت حساب الکترونیکی مالیاتی

شیوه صدور صورت حساب الکترونیکی مالیاتی

شیوه صدور صورت حساب الکترونیکی مالیاتی

شیوه صدور صورت حساب الکترونیکی مالیاتی درست مانند ثبت اظهارنامه مالیاتی است. صورت حساب الکترونیک به شکل برخطر انجام می‌شود. از این رو صاحبان کسب و کارهای مختلف می‌توانند به صورت بر خطر صورت حساب الکترونیک خود را صادر کنند. ثبت صورت حساب در این سامانه باید بر اساس مقررات تعیین شده باشد. برای مثال، ابتدا وارد این سامانه شده و سپس نام کاربری، رمز عبور و کلمه امنیتی نمایش داده شده را وارد کنید. نام کاربری و رمز عبور دقیقا همانی است که برای معاملات فصلی از آن استفاده می‌کنید. بعد از اینکه وارد حساب کاربری خود شدید، بر روی گزینه فروش و سپس بر روی گزینه افزودن مودی مالیاتی کلیک کنید. کادری برای شما باز خواهد شد. شما می‌توانید اطلاعات مربوط به معاملات‌تان را در آن کادر وارد کنید. همچنین خریداران نیز موظف‌اند وارد این سامانه شده و در صورت درج اطلاعات فروش درست آن را تایید کنند.

 

سخن آخر

کلیه افرادی حقیقی و حقوقی که مشمول پرداخت مالیات اند، موظف هستند که صورت حساب الکترونیک خود را به صورت برخط در سامانه مودیان ثبت کنند. در درستی این اطلاعات، مشتریان باید این اطلاعات را تایید کنند. همچنین مودیان موظف هستند که کارتخوان‌های خود را به این سامانه متصل کنند. هدف از راه اندازی این سامانه شفافیت بیشتر و جلوگیری از فرار مالیاتی بوده است. از اینکه تا انتهای مقاله همراه ما بودید از شما سپاسگزاریم.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بسته‌های یاس

 • نرم افزار حسابداری تولیدی
 • نرم افزار حسابداری بازرگانی
 • نرم افزار حسابداری خدماتی
 • نرم افزار حسابداری پیمانکاری
 • نرم افزار حسابداری توزیع و پخش

سیستم‌های یاس

 • سیستم حسابداری
 • سیستم انبار داری (تولیدی - بازرگانی )
 • سیستم حقوق و دستمزد
 • سیستم اموال و دارایی ثابت
 • سیستم توزیع و پخش
 • سیستم فروش و مشتریان
 • سیستم صندوق (دریافت و پرداخت)
 • سیستم صنعتی (قیمت تمام شده)
 • سیستم بودجه
 • نرم افزار حسابداری ابری