• تماس با ما
۰۲۱-۲۵۹۲۴
یاس سیستم خانه » آموزش حسابداری » مراکزهزینه ، سرفصلی مشکل گشا

 

مراکز هزینه ، سرفصلی مشکل گشا

 

مراکز هزینه در حسابداری
مراکز هزینه در حسابداری

مراکز هزینه در حسابداری

 

یکی از بزرگترین مشکلات بنگاه های اقتصادی ، شناسایی هزینه ها ، دسته بندی و اندازه گیری آنها است. یکی از ابزارهای سنجش هزینه ، تعیین مراکز هزینه است. در هر سیستم حسابداری، بر اساس کاربرد، سایز بنگاه اقتصادی و فعالیت آن ،  مراکز هزینه متفاوت و متنوع می­­­ باشند.

بطور کلی از مراکز هزینه بعنوان یک مخزن، جهت انباشت هزینه های مراکز فعالیت یک بنگاه اقتصادی یاد می شود.

در بنگاه های اقتصادی، واحدها یا قسمت هایی که موجب بوجود آمدن هزینه ها می گردند و در ایجاد آنها سهیم می باشند را به عنوان مرکز هزینه شناسایی می کنند.

مراکز هزینه در شرکت های تولیدی

بعنوان مثال، مراکز هزینه در شرکت های تولیدی می توانند شامل مرکز هزینه تولید و مرکز هزینه خدماتی باشند.

دوایری که نقش اصلی را در تولید محصولات ایفا می نمایند، بعنوان دوایر تولیدی  شناسایی شده و دوایری که به دوایر تولیدی ، خدمات ارائه می دهند ، دوایر خدماتی می نامیم. شایان ذکر است که یک دایره تولیدی می تواند از یک یا چند مرکز هزینه تشکیل شده باشد.

از مثال های دوایر تولیدی می توان دایره جوش ، برش و … و از دوایر خدماتی ، دایره رستوران را ذکر نمود.

در شرکتهای پیمانکاری، مراکز هزینه می توانند مراحل تکمیل پیمان و یا بعنوان مثال در پروژه ساخت واحدهای مسکونی، قسمت های مختلف مورد پیمان را بعنوان مرکز هزینه در نظر گرفته و هزینه ها را سرشکن نمود.

شایان ذکر است ، اینکه کدام یک از مراکز، بعنوان مرکز هزینه درنظر گرفته شود، بر اساس نظر مدیریت در رابطه با میزان کنترل و نحوه تهیه گزارشات هزینه ها متغیر می باشد.

یکی از هزینه های بسیار مهم در بنگاه های اقتصادی ، هزینه حقوق و دستمزد پرسنل است که کنترل آن برای مدیریت بسیار حائز اهمیت می باشد. بعنوان مثال ، در شرکتهای تولیدی بزرگ در راستای مدیریت و کنترل هزینه ها ، واحدهای مختلف تولیدی بعنوان مراکز در نظر گرفته می شود.

نرم افزار های مختلف مالی همواره در جهت ارائه گزارشات در خصوص انباشت هزینه ها در مراکز هزینه به تصمیم گیری مدیران کمک شایانی نموده اند.

نرم افزار یاس سیستم، با ارائه امکان ایجاد مراکز هزینه در سیستم های مختلف مالی، انبار، دستمزد، توان کنترل هزینه ها را در تمامی سیستم­ ها میسر ساخته است. یکی  از مهمترین ویژگی نرم افزار یاس ، امکان ایجاد گروه مراکز می باشد که سبب بروز مزیتی برتر، در بین سایر نرم افزارهای مالی شده است .

بعنوان مثال ، گروه مراکز تولیدی ، که می تواند شامل مرکز برش ، کشش، فرم دهی ، جوش کاری و .. باشد. گروه مراکز سبب می شود تا انتخاب و تخصیص هزینه ها در صورتی که به کل آن گروه از هزینه ها نیاز باشد،

کار حسابداران راحت تر و ساده تر انجام گردد.

عنوان مقاله : مراکزهزینه ، سرفصلی مشکل گشا

مراکز هزینه در حسابداری

این مقاله را به اشتراک بگذارید ....

Share on facebook
فیسبوک
Share on twitter
توییتر
Share on linkedin
لینکدین
Share on telegram
تلگرام
Share on whatsapp
واتس اپ

مطالب مرتبط:

به بالای صفحه بردن