• تماس با ما
۰۲۱-۲۵۹۲۴
یاس سیستم خانه » اخبار » سه سیاست اشتباه در حوزه اقتصاد از دیدگاه آقای ترکان

سه سیاست اشتباه در حوزه اقتصاد از دیدگاه آقای ترکان

اکبر ترکان، مشاور ارشد رئیس‌جمهور و از مؤسسان حزب «اعتدال و توسعه» با اشاره به تقابل بانکها با تولید تصریح کرد: کسانی که سرمایه دارند ترجیح می‌دهند سرمایه خود را به جای تولید، در بانک بگذارند و سودش را بگیرند، و هیچ کاری سودآورتر از رباخواری نیست.

 اکبر ترکان مشاور رئیس‌جمهور،با اشاره به اینکه بی‌تردید دولت نباید به هیچ چیز بی‌توجه باشد و مطالبات را روی زمین بگذارد تأکید کرد: در چنین شرایطی که کشور با بحران‌هایی رو به روست باید اولویت‌بندی کرد.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به شرایط کشور و وعده‌های رییس‌جمهور مردم توقع دارند اقتصاد کشور در مسیر پویایی قرار بگیرد و رشد توام با اشتغال داشته باشیم.

دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی، با انتقاد از ترویج ربا در بانکها ادامه داد: ما امروز نیاز داریم که منابع مالی کشور را به سوی سرمایه‌گذاری سوق دهیم و متأسفم که بگویم امروز در کشور ما رباخواری بر تولید غلبه کرده است و هیچ کاری سودآورتر از رباخواری نیست.

وی اضافه کرد: کسانی که سرمایه دارند ترجیح می‌دهند سرمایه خود را به جای تولید، در بانک بگذارند و سودش را بگیرند.

ترکان با اعلام اینکه از نظر من سه سیاست اشتباه در حوزه اقتصاد ما وجود دارد که باید متوقف شود گفت: اول، در قانون بانکداری بدون ربا ما چیزی به نام سود علی‌الحساب نداریم. بنابراین قبل از اینکه سودی تحقق پیدا کند بانکها نباید به سپرده‌گذاران سود بدهند بلکه ابتدا باید کسب و کار محقق شود و پس از سودآوری به سپرده‌گذار تعلق بگیرد. دوم، واژه‌ای به عنوان سود روزشمار ربوی است. ما نباید واژه‌ای به نام سود روزشمار داشته باشیم و سود باید بر مبنای عملکرد واقعی کسب و کار باشد. سوم، در گذشته به حسابهای جاری سود تعلق نمی‌گرفت، الآن به حساب‌های جاری هم با نام حساب پشتیبان سود تعلق می‌گیرد.

وی اظهار داشت: به نظر من این سه اقدام باعث شده تا عملیات بانکی مشکوک به ربا شود. البته این حرف و اظهارنظر من نیست این حرف علما است. این باید برچیده شود تا سرمایه‌ها بجای اینکه در بانکها بخوابد وارد بازار تولید شود و چرخ تولید و اشتغال را بچرخاند.

این مقاله را به اشتراک بگذارید ....

Share on facebook
فیسبوک
Share on twitter
توییتر
Share on linkedin
لینکدین
Share on telegram
تلگرام
Share on whatsapp
واتس اپ

مطالب مرتبط:

به بالای صفحه بردن