بازنشستگی پیش از موعد کشاورزان با 10 سال سابقه بیمه

مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر استان یزد از اجرای طرح بازنشستگی پیش از موعد اعضای این صندوق در صورت داشتن ۱۰ سال سابقه بیمه و سن ۷۰ سالگی خبر داد.

 

«حسن ابراهیمی» امروز در جمع خبرنگاران با بیان این که جامعه هدف این صندوق قشر زحمتکش و تولید مدار جامعه هستند که گاهاً از ابتدای کودکی تا کهنسالی به امر تولید در بخش کشاورزی مشغول هستند، اظهار کرد: متاسفانه تا قبل از سال ۱۳۸۳ فکری برای بهره‌مندی روستائیان و کشاورزان از خدمات بیمه‌ شغلی نشده بود ولی خوشبختانه با ایجاد این صندوق تا حدودی این کمبود مرتفع شده است.

 

وی با بیان این در حال حاضر از مجموع قریب ۸۹ هزار مشمول این صندوق در استان، ۲۰ هزار و ۱۴۷ نفر در این صندوق عضویت دارند، بیان کرد: هرچند این صندوق برای ایجاد انگیزه و ماندگاری بیشتر روستائیان و جلوگیری از مهاجرت آنها به شهرها راهگشاست ولی حمایت‌های بیشتر و همه جانبه‌تری را برای گسترش فعالیت‌هایش می‌طلبد.

 

ابراهمی به تعهدات این صندوق در قبال کشاورزان، روستائیان و عشایر تمامی روستاها و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر جمعیت نیز اشاره کرد و گفت: پرداخت مستمری بازنشستگی، از کار افتادگی و فوتی از تعهدات بلند مدت این صندوق به مخاطبان است.

 

وی با بیان این که پرداخت مستمری بازنشستگی منوط به ۱۵ سال سابقه پرداخت بیمه و ۶۵ سال سن بیمه شده است، عنوان کرد: البته در راستای قانون بازنشستگی پیش از موعد و با عنایت به این برخی بیمه‌شدگان این صندوق به علت فعالیت دیرهنگام صندوق به سن بازنشستگی رسیده‌اند، دولت مکلف شده است که روستائیان و عشایر بیمه‌پرداز این صندوق را در صورت داشتن سابقه پرداخت ۱۰ سال حق بیمه و سن ۷۰ سال، بازنشسته تلقی کند و بر طبق سنوات به آنها مستمری بازنشستگی پرداخت کند.

 

این مسئول با بیان این که در استان یزد ۹۶۲ نفر سرپرست خانوار مشمول بازنشستگی پیش از موعد هستند، خاطرنشان کرد: در همین راستا نیز به زودی اولین گروه بازنشستگان این صندوق با ارائه درخواست می‌توانند از خدمات مستمری بازنشستگی بهره‌مند شوند.

 

وی خاطرنشان کرد: البته طبق قانون مصوب هر ساله سن بیمه‌شدگان یکسال کاهش و سنوات نیز یک سال افزایش خواهد یافت تا در بازه زمانی پنج ساله به شرایط اولیه یعنی ۶۵ سال سن و سنوات ۱۵ ساله بازگردد.

به گفته مدیر صندوق بیمه کشاورزان و روستائیان استان، این طرح به همراه خود یک تبصره محدودکننده نیز دارد به نحوی که براساس این تبصره صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان و روستائیان از تاریخ اول تیرماه ۱۳۹۶ حق ثبت‌نام اعضای با سن بالای ۵۰ سال را نخواهد داشت.

 

وی مهلت باقیمانده تا این تاریخ فرصنت مغتنمی برای افراد دارای سن بالای ۵۰ سال برای برخورداری از خدمات این صندوق ذکر کرد و گفت: یکی از مزیت‌های این صندوق امکان انتقال بیمه اختیاری این صندوق بیمه‌ای به سایر صندوق‌های اجباری است که در قبال پرداخت سالانه ۲۱۰ تا ۴۸۰ هزار تومان امکان بسیار خوبی حتی برای غیرشاغلان بخش کشاورزی است.

 

ابرهیمی کارفرمایی این صندوق از سوی دولت را از دیگر مزایای آن دانست و گفت: دولت ۱۰ درصد از حق بیمه اعضای این صندوق را به عنوان سوبسید پرداخت می‌کند.

 

ابراهیمی در پایان نیز یکی دیگر از طرح‌های جدید این صندوق را امکان تقسیط حق بیمه برای بیمه‌پردازان ذکر کرد و گفت: با توجه به وجود مشکلات مالی برای برخی مخاطبان این صندوق، امسال امکان پرداخت حق بیمه بیمه‌شدگان در قالب دو قسط شش ماهه فراهم شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان نرم افزار حسابداری و سامانه مودیان

همین حالا با دریافت مشاوره حرفه‌ای و رایگان حال کسب و کارتون رو خوب کنید!