حسابداریتو در سال جدید نو کن، اما به قیمت ۱۴۰۲!

فقط تا ۹ خرداد

نرم افزار مالی یاس سیستم

نوربخش: ماموران مالیاتی دفاتر را با دلایل جزیی و بی جهت رد نکنند

مدیر کل امور مالیاتی استان یزد در سمینار اصلاحیه قانون مالیات های مستقیم که توسط شرکت آرک برگزار شد، ضوابط و شرایط جدید این سازمان برای مودیان را توضیح داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آرک، در این سمینار «مهندس سید رضا نوربخش» مدیر کل امور مالیاتی استان یزد با اشاره به ارتقای اطلاعات دستگاه های مالیاتی برای افزایش عدالت مالیاتی اظهار کرد: میزان مالیاتی که افراد در سال ۹۳ پرداخت کرده اند، مبنای مالیات سال ۹۴ است، به شرط آن که اظهارنامه مالیاتی ارایه کرده باشند.

وی با تاکید بر این که در قانون جدید، اجازه انتشار نام بدهکاران و تشریح مجازات ماموران مالیاتی آمده است، گفت: ساده سازی قانون، تشویق صادرات غیرنفتی، شفاف سازی، ایجاد بانک اطلاعاتی، اخذ مالیات براساس اطلاعات واقعی، کاهش نظرات شخصی و سلیقه ای ماموران مالیاتی و افزایش ضمانت نامه های اجرایی از مهمترین ویژگی های قانون مالیاتی جدید است.

مدیر کل امور مالیاتی استان یزد در خصوص تفاوت بین مالیات مستقیم و غیر مستقیم اظهار کرد: در مالیات مستقیم، هرشخصی که مراجعه می کند فیش به نام خودش صادر می شود و در واقع پرداخت کننده، شخص است که تفاوت بین مالیات مستقیم و غیرمستقیم است.

[av_image src=’https://yassystem.com/wp-content/uploads/2016/05/norbakhsh1467-300×217.jpg’ attachment=’2376′ attachment_size=’medium’ align=’center’ animation=’no-animation’ styling=” hover=” link=” target=” caption=” font_size=” appearance=” overlay_opacity=’0.4′ overlay_color=’#000000′ overlay_text_color=’#ffffff’ av_uid=’av-74hsy9′][/av_image]

وی در طبقه بندی دیگری یادآور شد: مالیات ها از لحاظ فوریت در پرداخت به چند دسته تقسیم می شوند؛ فوری شامل مالیات های غیر مستقیم، نسبتا فوری مانند مالیات های حقوق و اجاره املاک، غیرفوری نیز شامل مالیات های مستقیم می شود که طولانی تر است و بعد از سال مالی چند ماه فرصت اصلاح دارند.

مدیر کل امور مالیاتی استان یزد اذعان کرد: در قانون جدید بیشتر از ۲۵ درصد نرخ مالیاتی نداریم، اما در سال های قبل به ۴۰ تا ۵۰ درصد هم رسیده بود.

مدیر امور مالیاتی استان یزد ادامه داد: همچنین سیستم مالیات حقوق مکانیزه شده و درآمد مشمول مالیات در ۳ بند شامل حقوق اصلی، مزایای شغل و قبل از وضع کسور و پس از کسر معافیت های مقرر قانون آمده است. در گذشته ماه ها ۳۰ روز مشخص شده بودند، اما در حال حاضر تا پایان ماه بعد باید تکلیف پرداخت کنندگان حقوق و لیست آن مشخص شود و افرادی که در مناطق کم توسعه هستند، ۵۰ درصد از معافیت حقوقی برخوردارند.

[av_image src=’https://yassystem.com/wp-content/uploads/2016/05/IMG_1575-300×172.jpg’ attachment=’2378′ attachment_size=’medium’ align=’center’ animation=’no-animation’ styling=” hover=” link=” target=” caption=” font_size=” appearance=” overlay_opacity=’0.4′ overlay_color=’#000000′ overlay_text_color=’#ffffff’ av_uid=’av-55enbl’][/av_image]

نوربخش درباره شرایط استفاده از نرم افزارهای مالی در قانون جدید ابراز کرد: مودیان باید از نرم افزارهای مورد قبول سازمان مالیاتی و دارای معیارها و ضوابط اعلام شده استفاده کنند و طبق آیین نامه تا قبل از مطابقت نرم افزار با ضوابط سازمان امور مالیاتی، حداقل ماهی یک بار باید خلاصه اطلاعات را ثبت و به دفتر منتقل کنند.

وی اعلام کرد: در قانون جدید ارایه دفتر سفید هم در حکم عدم ارایه دفتر است و عدم ارایه رمز سیستم های مالی به ماموران هم جرم محسوب می شود. مودیان باید اطلاعات را در قالب سی دی به ماموران ارایه دهند.

نوربخش برای افزایش همکاری به مودیان و ماوران توصیه کرد: ماموران سعی کنند دفاتر را با دلایل جزیی و بی جهت رد نکنند، باید اتحاد دوطرفه باشد و هم مودیان راضی باشند و هم ما به خوبی به کار رسیدگی کنیم.

به گفته وی مهمترین دلایل رد دفاتر مالی، عدم ثبت یک یا چند فعالیت مالی، تاخیر بیش از ۱۵ روز در تحریر دفتر روزانه، عدم ثبت فعالیت شعبه ها، خارج شدن دفتر از دسترس مودی، عدم تطابق موارد مندج با واقعیت، تغییر نرم افزار طی یک سال، تغییر روش نگهداری دفتر در طول سال از دستی به ماشینی و بالعکس، تحریر به زبان غیر فارسی و حذف فی عملیات در دفاتر است.

[av_image src=’https://yassystem.com/wp-content/uploads/2016/05/IMG_1461-300×177.jpg’ attachment=’2377′ attachment_size=’medium’ align=’center’ animation=’no-animation’ styling=” hover=” link=” target=” caption=” font_size=” appearance=” overlay_opacity=’0.4′ overlay_color=’#000000′ overlay_text_color=’#ffffff’ av_uid=’av-3vhp5d’][/av_image]

مدیر امور مالیاتی استان یزد درباره شرایط این سازمان برای نرم افزار های مالی توضیح داد: باید این امکان را داشته باشند که سازمان مالیاتی بتواند به اطلاعات آنها لینک شود. همچنین امکان جستجو و گزارش گیری در قالب گزارش فصلی و لیست حقوق و اظهارنامه مالیاتی مستقیم را داشته باشند.

نوربخش برای مقابله با پول شویی در قانون جدید نیز اذعان کرد: کلیه اشخاص با تراکنش بالا و پرریسک لازم است منشا وجوه خود را مشخص و مستند کنند؛ مالیات هر تراکنش مشکوک به پول شویی گرفته می شود و سایر تراکنش ها را مورد رسیدگی قرار می دهیم.

وی علت آسیب پذیری بیشتر شرکت ها را به دلیل عدم اهمیت به “آثار مالی” دانست و گفت: آمارها نشان می دهد که شرکت هایی که به مسایل مالی اهمیت می دهند، موفقیت بیشتری داشته اند.

[av_image src=’https://yassystem.com/wp-content/uploads/2015/11/110315.png’ attachment=’1343′ attachment_size=’full’ align=’center’ animation=’no-animation’ styling=” hover=” link=’manually,https://yassystem.com/%D8%AE%D8%A8%D8%B1%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87/’ target=” caption=” font_size=” appearance=” overlay_opacity=’0.4′ overlay_color=’#000000′ overlay_text_color=’#ffffff’ av_uid=’av-2kk3j5′][/av_image]