جرایم مالیاتی سامانه مودیان و پایانه های فروشگاهی

جرایم مالیاتی سامانه مودیان و پایانه های فروشگاهی

مقدمه ای بر جرایم مالیاتی سامانه مودیان و پایانه های فروشگاهی

سازمان امور مالیاتی کشور به منظور اطمینان پیدا کردن از اجرای مقررات و قانون جدید سامانه مودیان، جرایمی برای افراد خاطی در نظر گرفته است. متخلفینی که از انجام تکالیف مربوط به قانون پایانه فروشگاهی و سامانه مودیان خودداری کنند، بسته به نوع تخلف مشمول جریمه خواهند شد. در این مقاله قصد داریم جرایم مالیاتی سامانه مودیان و پایانه‌های فروشگاهی را با در نظر گرفتن نوع تخلف بررسی کنیم. اگر صاحب کسب‌وکار یا حسابدار یک مجموعه اقتصادی هستید، خواندن ادامه این مطلب را از دست ندهید.

 

1.     جریمه عدم ثبت نام و عضویت در سامانه مودیان

اولین مورد از جرایم مالیاتی سامانه مودیان، مربوط به عدم ثبت نام در سامانه مودیان مالیاتی است. مواردی که در این بند مشمول جریمه است به شرح زیر است:

  • عدم توجه به فراخوان سامانه مودیان و ثبت نام نکردن در این سامانه
  • جریمه عدم ثبت نام در سامانه مودیان
  • جریمه عدم استفاده از پایانه‌های فروشگاهی
  • جریمه عدم استفاده از حافظه مالیاتی یا شناسه یکتای مالیاتی
  • جریمه استفاده از حافظه مالیاتی سایر مودیان
  • جریمه واگذاری حافظه مالیاتی خود به دیگران

موارد فوق شامل پرداخت ۱۰ درصد از مجموع مبلغ فروش یا ۲ میلیون تومان وجه (هر کدام بیشتر باشد) به سازمان امور مالیاتی در نظر گرفته می‌شود.

با وجود تورم، تمرکز بیشتر بر جریمه معادل ۱۰ درصد مبلغ فروش است و مبلغ ۲ میلیون تومان (به عنوان جریمه) بیشتر به‌منظور رعایت اصول نوشتار قانون نوشته شده و اجرا نمی‌شود. علاوه‌ بر جریمه ۱۰ درصدی نسبت به مبلغ فروش، محرومیت از مشوق‌های قانونی از جمله نرخ صفر مالیاتی برای واحدهای دارای مجوز مربوطه و عدم بهره‌مندی از مالیات بر درآمد مشاغل موضوع ماده ۱۰۱ قانون مالیات‌های مستقیم نیز برای مودیان خاطی از این قانون در نظر گرفته می شود.

جرایم مالیاتی سامانه مودیان و پایانه های فروشگاهی

یاس سیستم:جرایم مالیاتی سامانه مودیان و پایانه های فروشگاهی

2.     جریمه عدم اعلام شماره حساب‌های بانکی تجاری

طبق بند پ ماده ۲۲ قانون جدید سامانه مودیان و پایانه‌های فروشگاهی، عدم اظهار فعالیت های حسابداری دارای جرایمی است. از جمله: عدم اعلام شماره حساب‌های بانکی تجاری مشمول 10% جریمه نسبت به عملکرد و فروش انجام‌شده از طریق آن حساب بانکی خواهد بود. با توجه به رصد تراکنش های بانکی، استخراج اطلاعات مربوط به تراکنش های انجام شده در حسابهای بانکی بسیار ساده است. علاوه‌بر این، افراد خاطی از اعمال معافیت‌های مالیاتی، نرخ صفر و مشوق‌های موضوع قانون مالیات‌های مستقیم در همان سال مالی محروم خواهند شد.

با استفاده از نرم افزار واسط ارسال صورتحساب الکترونیک یاس فاکتور، نگران جرایم قانونی سامانه مودیان نباشید. به راحتی و با سرعت و دقت، صورت حساب الکترونیک خود را ارسال کنید.

 

3.     جریمه عدم ارائه صورتحساب چاپی فروش به خریدار

طبق بخشنامه سامانه مودیان و قوانین مربوط به جرایم مالیاتی سامانه مودیان، درصورتی‌که فروشنده یا صاحب واحد اقتصادی از ارائه صورتحساب چاپی به خریدار خودداری کرده یا اقدام به حذف یا مخدوش کردن صورتحساب کند، مشمول جریمه‌ای معادل ۲ درصد از مبلغ صورتحساب یا ۲ میلیون تومان وجه (هر کدام بیشتر باشد) خواهد شد. پیش از بررسی یا ارائه صورتحساب‌های خود می‌توانید نسبت به بررسی سوابق مالی و پرونده مالیاتی من در سامانه   my.tax.gov.ir اقدام کنید.

جرایم مالیاتی سامانه مودیان و پایانه های فروشگاهی

شما در حال مطالعه جرایم مالیاتی سامانه مودیان و پایانه های فروشگاهی در یاس سیستم هستید

4.     جریمه عدم ارسال صورتحساب به صورت الکترونیکی به سامانه مودیان

واحدهای اقتصادی که بعد از قیمت گذاری کالاها، از صدور صورتحساب الکترونیکی خودداری کنند، مشمول جریمه‌ای معادل ۱۰ درصد مبلغ مجموع فروش انجام‌شده یا ۲ میلیون تومان وجه (هر کدام بیشتر باشد) خواهند شد.

مطالعه  مالیات پزشکان و وکلا چگونه محاسبه می شود؟

با استفاده از نرم افزار واسط سامانه مودیان یاس فاکتور، نگران جرایم قانونی سامانه مودیان نباشید. به راحتی و با سرعت و دقت، صورت حساب الکترونیک خود را ارسال کنید.

5.     جریمه عدم اعلام تعطیلی یا گزارشات فروش واحد اقتصادی

یکی از مهمترین موارد در بررسی جرایم مالیاتی سامانه مودیان، بند ث ماده ۲۲ قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان است. این بند می گوید که اگر مودی تعطیلی موقت یا دائم واحد تجاری خود و یا انحلال آن را در سامانه مودیان گزارش نکند، مشمول پرداخت ۱ درصد جریمه مبلغ فروش گزارش‌نشده می‌شود. در‌صورتی‌که مودی نسبت به تغییر شغل یا تغییر محل فعالیت بدن اعلام در سامانه مودیان نیز اقدام کند، طبق ماده ۱۴ قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان، مشمول جریمه خواهد شد.

مشابه این قانون جرایم مالیاتی سامانه مودیان در این مورد،‌ برای سامانه ارزش افزوده نیز صدق می‌کند. سازمان امور مالیاتی برای ارسال اظهارنامه مالیاتی مهلتی را در نظر گرفته و اگر مودیان مالیاتی در تاریخ مقرر نسبت به جمع‌اوری و ارسال اطلاعات خود نکنند، مشمول جریمه خواهند شد. مودیان حتی در صورت نداشتن فعالیت مالی باید نسبت به ارسال اظهارنامه ارزش افزوده خود اقدام کنند.

 

قوانین مربوط به بخشودگی جرایم مالیاتی سامانه مودیان

طبق قوانین بخشودگی جرایم مالیاتی سامانه مودیان، در تبصره ۱ و ۲ ماده ۲۲ قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان داریم:

  • تبصره ۱: مبلغ جریمه‌های ثابت مندرج در این قانون، هر سال متناسب با نرخ تورم سالانه براساس آخرین اعلام بانک مرکزی توسط سازمان امور مالیاتی کشور اعلام خواهد شد.
  • تبصره ۲: سازمان امور مالیاتی کشور نمی‌تواند بیش از ۵۰ درصد جریمه‌های موضوع این ماده را مطابق با ماده ۱۹۱ قانون مالیات های مستقیم موردبخشودگی قرار دهد.

 

در صورت اعمال جریمه‌های موضوع بندهای «الف» و «ث» این ماده، جریمه موضوع ماده ۱۶۹ قانون مالیات‌های مستقیم اعمال نخواهد شد. همچنین، در صورت اعمال جریمه‌های مذکور در بند «ب»، جریمه‌های ذکرشده در بندهای «الف» و «ت» اعمال نمی‌شوند.

جرایم مالیاتی سامانه مودیان و پایانه های فروشگاهی

جرایم مالیاتی سامانه مودیان و پایانه های فروشگاهی را در یاس سیستم بخوانید

جرایم مالیاتی سامانه مودیان؛ یکی از سنگین‌ترین جرایم مالی 

در این مطلب درباره جرایم مالیاتی سامانه مودیان به تفکیک نوع تخلف پرداختیم. بر اساس قوانین مربوط به بخشنامه سامانه مودیان و پایانه‌های فروشگاهی افرادی که نسبت به فراخوان سامانه مودیان و جزئیات قوانین آن بی‌توجه باشند، مشمول جریمه‌های سنگین خواهند شد.

در پایان از شما دعوت می‌کنیم اگر سوالی درباره نحوه ارسال کارپوشه سامانه مودیان و جزئیات بخشنامه سامانه مودیان دارید، در قسمت نظرات با ما و سایر خوانندگان به اشتراک بگذارید؛ کارشناسان یاس سیستم در اسرع وقت شما را در آموزش سامان مودیان و مسائل پیرامون آن راهنمایی خواهند کرد.

توضیحات کامل، متن قانون سامانه مودیان، آخرین اصلاحات و تغییرات، پادکست ها و فیلم های متعدد آموزش قانون و کارگاه عملی سامانه مودیان در اپ آکادمی مالی یاس به رایگان در اختیار شماست.

با استفاده از نرم افزار واسط ارسال صورتحساب الکترونیک یاس فاکتور، نگران جرایم قانونی سامانه مودیان نباشید. به راحتی و با سرعت و دقت، صورت حساب الکترونیک خود را ارسال کنید.

 

مشاوره رایگان نرم افزار حسابداری و سامانه مودیان

همین حالا با دریافت مشاوره حرفه‌ای و رایگان حال کسب و کارتون رو خوب کنید!