• تماس با ما
۰۲۱-۲۵۹۲۴
یاس سیستم خانه » اخبار » حفظ سلامت مالی و اداری با اجرای راهبری شرکتی

حفظ سلامت مالی و اداری با اجرای راهبری شرکتی

مدیر حسابرسی داخلی شرکت بورس تهران در یادداشتی اجرای اصول راهبری شرکتی را همانند چتر حمایتی برای مدیران ارشد هیئت مدیره و بالاترین مقام هر سازمان یا واحد تجاری دانسته است.

ناصر امیدواری در یاداشت خود می نویسد: یکی از کمیته­‌هایی که در نظام راهبری شرکتی پیش­ بینی شده، کمیته جبران خدمات است که از جمله وظایف آن می توان به تعیین و تصویب چارچوب­ها و مبانی جبران خدمات تمامی کارکنان از جمله مدیر عامل یا بالاترین مقام اجرایی واحد اقتصادی اشاره کرد.

بدون تردید حضور یک یا دو نفر کارشناس مستقل و همچنین عضویت اعضای هیئت مدیره (یا هیئت عامل) در این کمیته موجب تعیین مبانی حقوق و مزایا توسط این کمیته می­ شود و لذا می ­توان انتظار داشت حقوق و مزایایی که به تمامی کارکنان از جمله مدیران ارشد و میانی پرداخت می­شود تا حدودی بر اساس میزان بازدهی ایشان و خدمات آنها باشد، اگر چنین فرآیندی اجرایی شود، مسلماً مسئولیت هرگونه پرداخت با این کمیته و هیئت مدیره خواهد بود که نظام و چارچوب آن را تصویب و جهت اجراء ابلاغ نموده‌­اند.

حال چنانچه طراحی چارچوب­ های جبران خدمات به درستی صورت گرفته باشد، در مرحله اجراء نیاز به نظارت و کنترل وجود دارد، تا آسیب­ ها را به موقع شناسایی و موارد دارای شرایط بهبود را به مدیر عامل یا هیئت مدیره گزارش کند.

در این مرحله نیاز به واحدی مستقل به نام کمیته حسابرسی و حسابرسی داخلی است، تا بر حسن اجرای موارد فوق نظارت کند و هرگونه آسیب احتمالی را شناسایی کند و به موقع نسبت به آن عکس ­العمل مناسب ارائه دهد.

در نتیجه وجود کمیته­ جبران خدمات که در تعیین حقوق و مزایا نقشی اساسی دارد، برای سازمان‌ها، شرکت‌ها، واحدهای تجاری و حتی غیر انتفاعی پیشنهاد می­‌شود.

چرا که جبران خدمت منصفانه رضایت تمامی کارکنان را به همراه خواهد داشت و در نهایت باعث حفظ و نگهداری سرمایه­ انسانی شرکت شامل مدیران و سایر کارکنان می­‌شود.

در این میان باید به فکر حفظ و ارتقای سلامت اداری و مالی کلیه کارکنان و به ویژه مدیران بود و به گونه ­ای برای افراد جبران خدمات صورت گیرد که مطابق با شان، جایگاه سازمانی، موقعیت اجتماعی و میزان منابعی­ که در اختیار ایشان است، جبران خدمت صورت گیرد که اگر به این موارد بسیار مهم، توجه و دقت کافی صورت گیرد، از هر­گونه رویداد ناخوشایند احتمالی پیشگیری می­‌شود.

تعیین اینکه حقوق و پاداش مدیران به چه میزان باشد، ابتدا با هیئت مدیره و سپس مجمع عمومی صاحبان سهام می باشد که در مورد هیئت مدیره باید مفاد قانون تجارت نیز مد نظر قرار گیرد.

تنها در این صورت است که پاسخ­گویی و شفافیت در واحد تجاری افزایش می­یابد و داشتن ثبات و بازدهی بیشتر را  می­ توان انتظار داشت.

[av_image src=’https://yassystem.com/wp-content/uploads/2015/11/110315.png’ attachment=’1343′ attachment_size=’full’ align=’center’ animation=’no-animation’ styling=” hover=” link=’manually,https://yassystem.com/%D8%AE%D8%A8%D8%B1%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87/’ target=” caption=” font_size=” appearance=” overlay_opacity=’0.4′ overlay_color=’#000000′ overlay_text_color=’#ffffff’ av_uid=’av-38ynqm’][/av_image]

دانلود خبر: حفظ سلامت مالی و اداری با اجرای راهبری شرکتی 

این مقاله را به اشتراک بگذارید ....

Share on facebook
فیسبوک
Share on twitter
توییتر
Share on linkedin
لینکدین
Share on telegram
تلگرام
Share on whatsapp
واتس اپ

مطالب مرتبط:

به بالای صفحه بردن