مالیات مشاغل خودرویی تعیین شد/ دو خودرو به بالا 25 درصد مالیات می‌دهند.

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور در بخشنامه‌ای مالیات مشاغل خودرویی را تعیین کرد.

 

در این بخشنامه آمده است: بنا به اختیار حاصله از تبصره ۱۰۰ قانون مالیات‌های مستقیم مصوب ۱۳۹۶٫۴٫۳۱ مالیات عملکرد سال ۹۵ صاحبان وسایط نقلیه مسافری، باربری، ماشین‌آلات راهسازی و صنعتی مطابق جداول پیوست با رعایت گروه‌بندی استان‌ها به شرح زیر تعیین می‌شود.

۱- استان‌های کشور با توجه به امکانات و شاخص‌های مؤثر به لحاظ وضعیت اقتصادی،‌اجتماعی و فرهنگی و نیز شرایط جوی به گروه‌های زیر تقسیم می‌شوند.

گروه یک، شهر تهران

گروه ۲، استان‌های آذربایجان شرقی، اصفهان، البرز، خراسان رضوی، فارس، قزوین، گیلان، هرمزگان، مازنداران، سایر شهرهای استان تهران.

گروه ۳، استان‌های آذربایجان غربی، کرمان، گلستان، سمنان، زنجان، قم، همدان، مرکزی، یزد، بوشهر و خوزستان.

گروه ۴، استان‌های چهارمحال و بختیاری، کرمانشاه، لرستان، خراسان شمالی

گروه ۵، استان‌های سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، کردستان، ایلام، کهگیلویه و بویراحمد و اردبیل.

مالیات صاحبان وسایط نقلیه عمومی تا ظرفیت ۷ تن با اعمال ضرایب تعیین می‌گردد.

در خصوص مالکان تاکسی یا وانت که دارای دو خودرو یا بیشتر باشند، با توجه به اینکه درآمد مشمول مالیات خودروی اول کمتر از میزان معافیت موضوع ماده ۱۰۱ قانون مالیات‌های مستقیم می‌باشند لذا خودروی اول معاف از مالیات بوده و همچنین با توجه به امکان استفاده خودروهای بعدی از مازاد معافیت خودروی اول و نظر به اینکه فعالیت اصلی مودی یا خودروی اول انجام شده است، مالیات خودرو‌های بعدی نیز به صورت مقطوع به شرح جدول (۱) پیوست تعیین شده است.

[av_image src=’https://yassystem.com/wp-content/uploads/2017/06/555-300×209.jpg’ attachment=’4352′ attachment_size=’medium’ align=’center’ animation=’no-animation’ styling=” hover=” link=” target=” caption=” font_size=” appearance=” overlay_opacity=’0.4′ overlay_color=’#000000′ overlay_text_color=’#ffffff’ av_uid=’av-33zq8v’][/av_image]

 

در خصوص مالکیتی که دارای دو خودرو یا بیشتر (غیر از تاکسی و وانت) می‌باشند با توجه به اینکه فعالیت اصلی مودی مربوط به خودروی اول می‌باشد و همچنین برای خودروی دوم معافیت در نظر گرفته نمی‌شود، لذا مالیات خودروهای بعدی به صورت مقطوع به میزان ۲۵ درصد بیشتر محاسبه و وصول خواهد شد. همچنین در صورتی که خودروی اول مودی تاکسی یا وانت بوده و خودروی دوم و یا خودروهای بعدی، از سایر خودروها یا ادوات موضوع جداول این دستوالعمل باشند، با عنایت به توضیحات مذکور مالیات خودروی دوم با در نظر گرفتن رقم مربوط به مالیات خودرو و یا وسیله مذکور با افزایش ۲۵ درصد به شرح فوق به صورت مقطوع خواهد بود.

مودیانی که در سال ۱۳۹۵ به صورت کامل فعالیت نداشته‌اند، مالیات آنها بر اساس مدت کارکرد قطعی می‌گردد.

صاحبان مشاغلی که مشمول این دستورالعمل می‌گردند، تکلیفی جهت تسلیم اظهارنامه مالیاتی و اسناد و مدارک موضوع آئین‌نامه ماده ۹۵ قانون مالیات‌های مستقیم مصوب ۱۳۹۴٫۴٫۳۱ برای عملکرد سال ۱۳۹۵ نخواهند داشت.

صاحبان مشاغل موضوع این دستورالعمل مکلفند نسبت به پرداخت مالیات مقرر عملکرد سال ۱۳۹۵، حداکثر تا پایان خرداد ماه سال ۱۳۹۶ اقدام نمایند. بدیهی است عدم پرداخت مالیات در مهلت یاد شده موجب تعلق جریمه موضوع ماده ۱۹۰ قانون مالیت‌های مستقیم به مالیات متعلقه می‌باشد.

مالیات صاحبان انواع وسایط نقلیه سواری پلاک سفید و همچنین صاحبان انواع وانت‌بار پلاک سفید و همچنین وانت‌بارهای کرایه آژانس‌ها و همچنین سواری‌های کرایه آژانس‌ها یا مؤسسات تحت نظارت تاکسیرانی و یا سایر مراجع از جمله مراجع دولتی، خصوصی، نهادها و شهرداری‌ها برابر جداول شماره یک پیوست این دستورالعمل محاسبه و وصل گردد.

مالیات عملکرد صاحبان خودروهایی که در سال ۱۳۹۶ به صورت قطعی به اشخاص غیر واگذار می‌گردند معادل ۱۰ درصد بیشتر از جداول موضوع این دستورالعمل بر حسب مدت فعالیت و رعایت سایر بندهای این دستورالعمل مطالبه خواهند شد.

تبصره: فروشندگان خودروهای مزبور، برای عملکرد سال ۱۳۹۶ تا تاریخ انتقال، مکلف به تسلیم اظهارنامه مالیاتی و انجام سایر تکالیف مقرر مربوط به خودروی مورد نظر نخواهند بود.

مالیات صاحبان سایر وسایط نقلیه که در جداول پیوست قید نگردیده است می بایست نسبت به تسلیم اظهارنامه مالیاتی و پرداخت مالیات متعلق در موعد مقرر قانونی اقدام نمایند.

نظر به اینکه مالیات صاحبان مشاغل خودرویی موضوع این دستورالعمل به صورت مقطوع تعیین می‌گردد، لذا اعمال مقررات مواد ۱۳۷، ۱۶۵، ۱۷۲ و سایر موارد مشابه در خصوص اینگونه مؤدیان منتفی است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان نرم افزار حسابداری و سامانه مودیان

همین حالا با دریافت مشاوره حرفه‌ای و رایگان حال کسب و کارتون رو خوب کنید!